Alex Găvan: Toţi alpiniştii blocaţi în tabăra 1 de pe Everest au fost evacuaţi

CUTREMUR NEPAL. Alpinistul român Alex Găvan a anunţat, marţi, pe Facebook, că toţi alpiniştii blocaţi în tabăra 1, în urma cutremurului din Nepal ce a provocat mai multe avalanşe pe Everest, au fost aduşi cu elicopterul la tabăra de bază.
Alina Costache
28 apr. 2015, 09:09
Alex Găvan: Toţi alpiniştii blocaţi în tabăra 1 de pe Everest au fost evacuaţi

CUTREMUR NEPAL. „Pe Everest/Lhotse toţi cei blocaţi în tabăra 1 au fost coborâţi în siguranţă cu elicopterul la tabăra de bază în această dimineaţă de Maurizio Folini. Nimeni nu a rămas sus, doar echipamentul”, a scris Alex Găvan.

Mai mult, acesta a precizat că are „în sfârşit” confirmarea că alpiniştii români Zsolt Torok şi Justin Ionescu se află în siguranţă la tabăra de bază, după ce au fost evacuaţi cu elicopterul de pe munte.

Bilanțul cutremurului care a lovit sâmbătă Nepalul s-a înrăutățit la 4.310 morți, a anunțat marți un purtător de cuvânt al Ministerului de Interne, citat de AFP. Şi 28 de români au fost prinşi în mijlocul dezastrului. Autorităţile de la Bucureşti au luat legătura cu toţi şi s-au asigurat că sunt în regulă.

Numărul celor decedaţi creşte de la oră la oră, pe măsură ce autorităţile găsesc cadavrele.

În urma seismului s-au mai înregistrat 7.953 de răniți, a precizat Laxmi Prasad Dhakal. În țările vecine cu Nepalul, circa 100 de persoane și-au pierdut viața în catastrofă, potrivit Agerpres.

Echipele de prim-ajutor încercau marți să ajungă în regiunile izolate din apropiere de epicentrul cutremurului de pământ cu magnitudinea 7,8.

CUTREMUR NEPAL. Seismul a devastat capitala Kathmandu și a provocat exodul locuitorilor sinistrați. De asemenea, a declanșat o serie de avalanșe pe Muntele Everest unde se aflau sute de persoane la începutul sezonului de alpinism și unde 18 persoane au fost ucise.

În condiţiile în care drumurile şi liniile de comunicaţie au fost distruse, oficialii se aşteaptă ca bilanţul victimelor să fie mult mai mare, în urma informaţiilor primite din zone izolate, unde sate întregi au fost devastate.

Şosele crăpate, case prăbuşite şi oameni prinşi sub dărâmături. Acesta este peisajul apocaliptic lăsat în urmă de seismul produs la 80 de kilometri de capitala Kathmandu.

Citeşte şi Cutremur Nepal: Centrul istoric din Kathmandu, devastat de seism

În Kathmandu, străzile au devenit adevărate saloane de triaj. Medicii au fost copleşiţi de numărul răniţilor, mulţi dintre ei în stare gravă.

Citeşte şi MESAJELE lui Alex Găvan, alpinistul român de pe Everest, au ajuns în presa internaţională

Cartiere întregi au devenit în câteva clipe ruine.

Printre clădirile puse la pământ de cutremur se numără şi turnul istoric Dharara, ridicat în secolul 19 şi aflat în patrimoniul UNESCO.

Seismul s-a resimţit şi în ţările vecine, Pakistan şi India, dar şi China. Toate au înregistrat victime în urma seismului.

Citeşte şi DEZASTRUL lăsat în urmă de cutremurul din Nepal. Moarte, disperare şi haos. Imagini şocante GALERIE FOTO

Citeşte şi Seismolog INFP: Şi în România se poate produce un CUTREMUR asemănător celui din Nepal

 

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Florin Cernat dezvăluie chinul trăit în Ucraina, la Dinamo Kiev. Totul despre 1-4 cu Steaua în Liga Campionilor
Capital.ro
România trece în curând la ora de iarnă. Ora 4:00 devine ora 3:00. De ce continuăm să schimbăm ceasurile, deși Europa a vrut să renunțe
Playtech.ro
Cele mai bune oferte la energie electrică în octombrie 2025. Hidroelectrica pierde teren, PPC vine cu noi oferte de preț
Adevarul
„Boloş i-a avertizat pe Ciolacu și Iohannis în legătură cu deficitul. I-a durut la bască”. Ludovic Orban îi acuză pe cei doi de iresponsabilitate
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Cutremur în televiziune! PRO TV a cedat emisiunea Survivor România postului concurent. Când se difuzează primul sezon
iamsport.ro
Ion Țiriac, atac fără menajamente: ”S-a terminat cu sportul! De asta am și vândut turneul de la Madrid”
MediaFlux
Acte obligatorii la pensionare. Anunț de ultimă oră de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025