Beizadeaua omului de afaceri Ţântaş, şase ani de închisoare cu executare

Darius Ţânţaş, unul dintre fiii omului de afaceri Vasile Ţânţaş, a fost condamnat la şase ani de închisoare de Tribunalul Satu Mare, care a rejudecat dosarul în cazul unui accident mortal pe care acesta l-a provocat în 2008, cazul soldându-se la acea vreme cu cercetarea conducerii Poliţiei Judeţene.
Romania TV
23 mart. 2012, 08:58
Beizadeaua omului de afaceri Ţântaş, şase ani de închisoare cu executare

Purtătorul de cuvânt al Tribunalului Satu Mare, judecătorul Remus Nemeş, a declarat, vineri că Darius Ţânţaş a fost condamnat, joi, la şase ani de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă.

Acesta a precizat că sentinţa poate fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Oradea.

În 7 septembrie 2008, Darius Ţânţaş a comis un accident de circulaţie mortal, după care a părăsit ţara, fiind declanşată o anchetă internă în urma căreia s-a decis cercetarea de către IGPR a conducerii Poliţiei Judeţene Satu Mare.

Darius Ţânţaş a fost implicat într-un accident rutier pe DN 19, în judeţul Satu Mare. Tânărul, care la acea vreme avea 21 de ani, conducea un autoturism Mercedes şi întrucât nu a păstrat distanţa corespunzătoare în mers faţă de un autoturism condus regulamentar a intrat în coliziune cu acesta şi l-a proiectat în afara şoselei. Rănit grav, şoferul celeilalte maşini a fost transportat cu un elicopter SMURD la un spital din Târgu Mureş, unde a murit. Autorul accidentului şi tânăra au fost şi ei răniţi.

Experţii chemaţi să se pronunţe au ajuns la concluzia că viteza maşinii conduse de Darius Ţânţas era de 167 de kilometri la oră, în timp ce autoturismul condus de tânărul care şi-a pierdut viaţa avea doar 62 de kilometri la oră. Darius Ţânţaş avea permisul suspendat şi o alcoolemie de 1,1 la mie.

În urma accidentului Darius Ţânţaş, diagnosticat de politraumatism şi fracturi multiple la femur, a fost dus cu o ambulanţă la Spitalul Judeţean Satu Mare, iar după câteva ore, la cererea familiei, a fost dus la Spitalul Judeţean din Baia Mare. În seara aceleiaşi zile, Darius Ţânţaş a fost dus de familie la o clinică din Nurnberg – Germania.

Surse judiciare afirmau la acea vreme că dosarul Poliţiei în cazul accidentului a ajuns la Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu Mare la trei zile după accident, după ce Darius Ţânţaş ieşise din ţară.

În data de 26 septembrie, Judecătoria Satu Mare a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pe 30 de zile. În 28 octombrie 2008, tânărul a revenit în ţară şi s-a predat autorităţilor. El a executat cele 30 de zile de arest preventiv, apoi a fost pus în libertate.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
David Popovici a renunțat la lux pentru ceva total neașteptat. Gestul cu care uimește România
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Drama și umilința prin care trec oamenii din blocul care a explodat în Rahova. Cum arată acum locul dezastrului FOTO ȘI VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai