Ce a adus lupta cu evaziunea fiscală la TVA? 800 milioane de euro în plus în primele 4 luni

ANAF a colectat in primul trimestru 65,878 mld lei, cu aproape 11% mai mult fata de aceeasi perioada a anului trecut, veniturile din TVA fiind mai mari cu 3,135 mld lei fata de perioada mentionata.
Iulian Tudor
07 mai 2015, 16:11
Ce a adus lupta cu evaziunea fiscală la TVA? 800 milioane de euro în plus în primele 4 luni

In primele patru luni ale anului, ANAF a colectat cu 6,42 miliarde lei in plus fata de aceeasi perioada din 2014. Veniturile au depasit cu 6,56% programul de incasari.

ANAF precizeaza intr-un comunicat ca in aceasta perioada s-a inregistrat „pentru prima data o crestere a ponderii veniturilor in PIB, de la 8,87% la 9,34%”.

Potrivit ANAF, veniturile confirma efectul diminuarii evaziunii fiscale, in conditiile in care colectarea TVA a crescut cu 20,01%, o crestere de 14,24% inregistrandu-se si la impozitul pe venit. Oficialii ANAF subliniaza faptul ca, dupa o lunga perioada, se inregistreaza pentru prima data o crestere a ponderii veniturilor in PIB, de la 8,87% la 9,34% (pe primele 4 luni).

La totalul bugetelor de asigurari sociale, in ciuda scaderii CAS cu 5 puncte procentuale si a cresterii volumului varsamintelor la Pilonul II de pensii, exista o crestere de 0,22%, ceea ce inseamna ca efectul negativ al scaderii CAS a fost amortizat.

In ce priveste diminuarea TVA restituita, aceasta reprezinta efectul pozitiv al reducerii semnificative a numarului de deconturi negative cu optiune de rambursare cu intarziere mai mare de 180 de zile, dar si a procesului de eliminare accelerata a firmelor fantoma din lanturile de tranzactionare, prin actiunea Directiei Antifrauda si institutirea noii proceduri de inregistrare in scop de TVA.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
De ce și-a petrecut Adrian Mutu vacanța în Republica Dominicană. Cele două persoane care l-au făcut pe ”Briliant” să aleagă țara insulară
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Cine va avea prioritate la locurile de parcare administrate de primării. Legea care oferă acces preferențial merge spre promulgare
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Antrenorul din SuperLiga, acuzat că a batjocorit un jucător după ce acesta a refuzat să semneze cu impresarul său: ”De ce faci așa ceva?!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?