Ponta îi dă replica lui Băsescu la „Opriţi-vă, imbecililor!”: A vorbit în oglindă când a făcut acel apel

Premierul Victor Ponta i-a răspuns lui Traian Băsescu la replica postată de acesta pe Facebook. Fostul preşedinte a postat, joi, un mesaj, pe Facebook, în care îi critică în termeni extremi de dur pe parlamentarii care au depus un proiect de lege de modificare a Codului Penal şi de Procedură penală, care fac mai dificilă arestarea. Băsescu le-a transmis parlamentarilor - "Opriţi-vă, imbecililor!"
Iulian Tudor
07 mai 2015, 20:40
Ponta îi dă replica lui Băsescu la

Întrebat dacă PSD susţine modificările criticate de fostul preşedinte, premierul Victor Ponta a răspuns:

„Eu cred că domnul Băsescu a vorbit în oglindă când a făcut acel apel. Tot acest sistem a fost făcut de Băsescu, şi pe urma criticat de Băsescu după cazul Udrea. Haideţi să lăsăm justiţia să fie independentă şi Parlamentul să îşi facă treabă. Când Băsescu vrea să se numească pe el însuşi sau pe oamenii săi imbecili e problema lui”, a spus Victor Ponta la România TV.

Traian Băsescu i-a criticat joi pe parlamentarii care vor sa modifice Codul Penal si de Procedura Penala eliminand sintagma „suspiciune rezonabilă” în baza căreia se poate dispune arestare preventivă, cu sintagma „indicii temeinice”. Fostul preşedinte le-a transmis parlamentarilor – „Opriţi-vă, imbecililor!”

„Opriți-vă, imbecililor!

Un grup de parlamentari a început o bătălie nemiloasă cu codul penal și cu justiția pentru a înlocui sintagma „suspiciuni rezonabile” cu sintagma „indicii temeinice”. Eu, ca om politic, susțin că formularea actuală trebuie să rămînă pentru că dă un spectru foarte larg de apreciere judecătorului.

Încercarea de a-l încorseta pe judecător în criterii înguste, la aprecierea arestării preventive, ar fi o greșeală și, în mod categoric, problema sistemului nostru judiciar nu este aici, deci opriți-vă!

Personal, cred că problema sistemului judiciar este chiar la parte din judecători, la mentalitatea lor legată de propria independență sau de propria lor putere.

La bordul navelor de mare tonaj, există o vorbă, care, cred eu, este aplicabilă și judecătorilor și ea sună așa: „La bordul navei, între pavilion și Dumnezeu este doar comandantul „. În toată istoria Marinei, nimeni n-a îndrăznit vreodată să-l pună și pe secund între pavilion și Dumnezeu.

Parafrazînd, „În justiție, între lege și soarta unui om, pe de o parte, și Dumnezeu, pe de altă parte, este doar judecătorul”. La fel ca și la comandantul de navă, alături de judecător, nu încape secundul, adică nici procurorul, nici ofițerul SRI, nici avocatul , nici atmosfera creată de televiziuni, uneori chiar cu sprijinul generos al procurorilor, nici opinia publică, nici foștii ofițeri acoperiți dintre judecători și procurori, nici politicienii.

Mai mult ca oricînd justiția are nevoie de judecătorul care este singur pe baricada legii și a conștiinței lui, precum comandantul pe puntea de comandă.”, a scris Traian Băsescu.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
De ce s-a certat Gino Iorgulescu cu Mircea Lucescu. Totul s-a întâmplat după o petrecere pe holul unui hotel
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Unde te poți caza ieftin dacă vrei să mergi să vezi Târgul de Crăciun de la Craiova. Prețurile pornesc de la 170 de lei pe noapte
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Ea este zodia care ar putea fi cerută în căsătorie chiar de Crăciun! Cine este norocoasa horoscopului
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online