Cel puţin 72 de morţi în Siria: Lupte în jurul unui spital asediat

Cel puțin 72 de persoane au fost ucise duminică în lupte ce au avut loc în jurul spitalului din Jisr al-Choughour, în nord-vestul Siriei, unde s-au retras 250 de soldați și civili asediați de către rebeli și combatanți ai Al-Qaida, a indicat luni Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citat de AFP.
Alina Costache
11 mai 2015, 10:35
Cel puţin 72 de morţi în Siria: Lupte în jurul unui spital asediat

Potrivit OSDO, luptele violente au costat viața a 32 de soldați ai regimului și a 40 de rebeli jihadiști. Situația era ”calmă” luni dimineața, a declarat pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahman, potrivit Agerpres.

Asediul asupra complexului spitalicesc a început pe 25 aprilie, data cuceririi orașului Jisr al-Choughour, situat în provincia Idleb, de către combatanți antiregim.

Armata siriană a lansat un contraatac miercurea trecută și o unitate a sa s-a apropiat duminică până la circa doi kilometri de spital, în timp ce rebelii și jihadiștii au lansat un asalt comițând un atentat cu mașină-capcană atribuit Frontului Al-Nosra, ramura siriană a Al-Qaida.

Circa 250 de persoane, dintre care cel puțin 150 de soldați bine înarmați și membri ai familiilor lor, s-au retras în spital.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Arbitrul de fotbal care și-a cerut iubitul în căsătorie a fost victima unei agresiuni. Trei bărbați l-au lovit, în fața casei
Capital.ro
Retrageri de numerar cu limită zilnică. Informație pentru cei care merg la ATM. Ce sumă poți scoate de la bancomat
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj