Senatorul liberal Sebastian Grapă s-a înscris în UNPR: PNL, un partid pestriţ. Fuziunea a coborât partidul

Senatorul Sebastian Grapă s-a înscris în Uniunea Națională pentru Progresul României, anunță un comunicat al Biroului de presă al UNPR. Grapa a declarat ca motivul plecarii din PNL este unul simplu: in PNL ar fi avut un viitor politic gri, iar in UNPR urmeaza unul "foarte senin".
Romania TV
02 iun. 2015, 07:59
Senatorul liberal Sebastian Grapă s-a înscris în UNPR: PNL, un partid pestriţ. Fuziunea a coborât partidul

Senatorul Sebastian Grapă s-a înscris în Uniunea Națională pentru Progresul României. Începând cu această dată, parlamentarul UNPR își desfășoară activitatea în cadrul grupului parlamentar al PSD din Senat„, se arată într-un comunicat de presă al UNPR.

Citeşte şi: Senatorii au trimis documentele la DNA: Cereri de CONCEDIU şi copii după CONDICA de intrări-ieşiri VIDEO

Sebastian Grapă este membru al grupului parlamentar al Partidului Național Liberal și președinte al Comisiei pentru Regulament din Senat, potrivit Agerpres.

A fost ales senator în circumscripția electorală nr. 8 Brașov, colegiul uninominal nr. 1.

Într-un interviu pentru Hotnews, Sebastian Grapa şi-a exprimat nemulţumirea legată de fuziunea PNL-PDL, despre care spune că a coborât partidul şi ca ceea ce arată sondajele în prezent pentru liberali nu va mai dura, întrucât există „răni nevindecabile”.

Este foarte simplu – viitorul este extrem de gri în PNL, şi extrem de senin în UNPR. Mă refer în primul rând în viitorul meu politic şi apoi la viitorul oamenilor pe care îi reprezint. Eu nu am treabă cu viitorul ţării cred că viitorul ţării este dat de suma deciziilor pe care le iau mai mulţi oameni nu pe care le ia unul singur.

Din punctul meu de vedere, există răni care nu se pot vindeca, fuziunea asta nu a făcut altceva decât să coboare PNL chiar dacă acum există nişte sondaje care încep cu cifra 4 sau 3, părerea mea este că într-un viitor foarte apropiat rănile care nu se vindecă produc şi alte suferinţe.

Şi sunt răni nevindecabile. Ideea de ineficienţă a unora din administraţie care trebuie să plece dar nu vor pleca pentru simplul fapt pentru că fiind prinşi în structură ei cred că îşi vor perpetua funcţia de primar sau ce e pe acolo, iar ei sunt nişte ineficienţi, şi vă mai dau un argument – toate deciziile pe care PNL-ul le ia, le ia folosind un înălbitor care nu se potriveşte cu rufele colorate.

Eu am învăţat că atunci când trebuie să speli foloseşti pentru rufe albe înălbitor, noi folosim înălbitor pentru orice, şi atunci este varza. PNL era un partid pestriţ, era un pastel de caractere acolo. Dacă bagi peste tot – e adevarat că sunt şi rufe murdare – dacă bagi un înălbitor strici totul. Şi asta s-a întâmplat în momentul de faţă. Nu critic pe nimeni”, a declarat Sebastian Grapă pentru Hotnews.

DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Ce viteză aveau Diogo Jota și fratele său în momentul accidentului mortal. Filmul complet al tragediei, anunțat de polițiști
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Anunțul oficial al autorităților. Plata se face exclusiv cu card bancar
Playtech.ro
Care este pluralul corect pentru 'fier de călcat'? 80% dintre români îl folosesc greşit
DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vestea așteptată de șoferi. Un nou drum expres va fi dat în folosință
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Scene apocaliptice după furtunile care au făcut prăpăd în România. Un acoperiș a fost smuls de pe un bloc, în Deva
Cancan.ro
Stațiunea din România DISTRUSĂ de ape! Marea a inundat zona de plajă, astăzi 😲
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Se schimbă banii de la 1 ianuarie. Decizia luată de Parlamentul European azi, 8 iulie. Moneda națională NU va mai exista
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensii mai mici cu 550 lei. Lista românilor care primesc mai puțini bani, începând cu luna august
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați