Şeful Poliţiei Borsec si un subaltern, reţinuti pentru trafic de influenţă şi şantaj

Şeful Poliţiei Borsec, Alexandru Ovidiu Vodă, şi agentul şef de poliţie Nicolae Colcer au fost reţinuţi, marţi, fiind acuzaţi de trafic de influenţă şi şantaj, după ce au cerut peste 10.000 de euro de la o persoană pentru a da o soluţie favorabilă în dosarul în care este cercetată pentru ultraj.
Romania TV
08 nov. 2011, 20:18
Şeful Poliţiei Borsec si un subaltern, reţinuti pentru trafic de influenţă şi şantaj

Comisarul şef Alexandru Ovidiu Vodă, şeful Poliţiei oraşului Borsec, judeţul Harghita, este cercetat de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Târgu Mureş pentru trafic de influenţă şi complicitate la şantaj.

Alături de Alexandru Ovidiu Vodă este cercetat şi Nicolae Colcer, agent şef la Poliţia Borsec, fiind acuzat de şantaj, se arată într-un comunicat de marţi al DNA.

Potrivit procurorilor, în perioada mai-septembrie 2011, Alexandru-Ovidiu Vodă, în calitate de şef al Poliţiei oraşului Borsec, a pretins diferite sume de bani, din care a primit, în patru tranşe, 4.950 lei de la o persoană denunţătoare, promiţându-i că va interveni pe lângă un subordonat şi pe lângă procurori din Parchetul de pe lângă Judecătoria Topliţa pentru ca dosarul în care este cercetat pentru ultraj să fie soluţionat favorabil.

„De asemenea, în perioada ianuarie-octombrie 2011, inculpatul Colcer Nicolae, în calitatea sa de agent şef de poliţie în cadrul Poliţiei oraşului Borsec, având sprijinul şefului său, inculpatul Vodă Alexandru-Ovidiu, l-a constrâns pe acelaşi denunţător să-i dea suma de 10.000 de euro sub ameninţarea că va face declaraţii incriminatorii în dosarul în care denunţătorul este cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj, iar dacă va primi această sumă, va face declaraţii care să permită adoptarea, de către procuror, a unei soluţii favorabile denunţătorului”, notează procurorii în documentul citat.

Cei doi au fost reţinuţi, marţi, de procurorii anticorupţie, Curtea de Apel Târgu Mureş urmând să stabilească dacă vor fi arestaţi preventiv pentru 29 de zile.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Cine este campioana care a murit la doar 28 de ani: „A însemnat totul pentru noi”. Care a fost, de fapt, cauza decesului
Capital.ro
Doliu pe scena teatrului. A murit actrița care a făcut istorie. A fost o legendă, un nume de referință
Playtech.ro
De ce centrala nu mai încălzește caloriferele uniform. Ce să verifici înainte să chemi instalatorul
Adevarul
Cum poate fi învinsă Rusia „pe cale inteligentă”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Cristi Chivu îl face pe Dan Șucu să-și frece mâinile de bucurie
MediaFlux
Românii riscă să rămână fără carne de porc chiar de sărbători. Tot mai multe focare de pestă porcină închid fermele din România
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume