PDL, ciuruit. Frunzăverde l-a lăsat pe Boc fără 38 de primari

Sorin Frunzăverde, preşedintele CJ Caraş-Severin, a anunţat vineri că 38 dintre cei 42 de primari ai PDL din judeţ îl vor urma în PNL. Totodată, senatorul democrat-liberal Iosif Secăşan a declarat că se înscrie şi el în formaţiunea condusă de Crin Antonescu, informează România TV.
Romania TV
30 mart. 2012, 10:45
PDL, ciuruit. Frunzăverde l-a lăsat pe Boc fără 38 de primari

Întâlnirea primarilor PDL cu Sorin Frunzăverde a avut loc la sediul Consiliului Judeţean şi a durat foarte puţin, în comparaţie cu reuniunea organizată de către Emil Boc. Întâlnirea lui Boc şi Oltean cu primarii a început la ora 10.00 şi a durat circa două ore, la sediul PDL Caraş-Severin

Frunzăverde a convocat primarii, la sediul CJ, imediat după încheierea întrevederii cu Boc. O parte dintre primari au participat la ambele întruniri, pentru a decide în cunoştinţă de cauză înainte să ia o decizie legată de viitorul lor politic.

Sorin Frunzăverde a precizat pentru Mediafax că, din cei 42 de edili democrat-liberali din judeţ, 38 de primari îl urmează la USL, trei vor candida din partea altei formaţiuni politice, iar un primar nu s-a decis încă.

Întrebat ce înseamnă pentru el faptul că 38 de primari îl urmează, Frunzăverde a precizat că acest lucru arată că „ei apreciază exerciţiul administrativ” pe care l-au avut împreună cu el şi „realizează că este nevoie de altă construcţie politică, care să susţină administraţia locală”. Frunzăverde a mai anunţat că va demisiona sâmbătă din PDL.

Boc a anunţat că o nouă conducere a organizaţiei va fi instalată luni, în şedinţa Biroului Permanent Naţional, conducere ce va avea ca obiectiv asigurarea continuităţii politice a partidului în judeţ şi obţinerea unui rezultate bun la locale.

„Avem continuitate şi situaţia politică în Caraş-Severin sub control. Vom obţine un rezultat rezonabil la alegerile locale”, a declarat Boc.

El le-a transmis militanţilor PDL să aibă încredere că partidul va depăşi greutăţile. „Partidul a avut tot timpul forţa să continue, indiferent de greutăţile întâmpinate (…) Este vorba de un spirit în PDL, indiferent de persoanele care l-au condus la nivel central, judeţean sau local, un spirit ce nu va fi înfrânt niciodată, de nimeni, pentru că prin prea multe bătălii s-a călit acest spirit”, a spus Emil Boc.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Gest superb făcut de Mihai Rotaru înaintea bătăliei pentru Europa! Cine a ajuns la Erevan să o susțină pe Universitatea Craiova. Exclusiv
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Cât trebuie să plătești pentru a rămâne asigurat la sănătate de la 1 septembrie 2026. Schimbarea care îi vizează pe românii fără venituri
Adevarul
Fostul emisar special al SUA pentru Ucraina îl compară pe Putin cu Hitler: „Îngrijorarea mea: vom ajunge la un al Treilea Război Mondial”
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Cel puțin 165 de morți și sute de persoane dispărute în urma viiturilor din Nepal și Tibet. Care a fost cauza dezastrului
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Anunț privind plata pensiilor în 2027! Ce se întâmplă cu sumele de anul viitor
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat