Scandal sexual cu un politician din Buzău: Mai multe eleve minore îl acuză că le-a hărţuit şi le-a lovit

Mai multe eleve minore îl acuză pe un consilier local din Buzău că le-a hărţuit şi le-a lovit. Totul s-ar fi întâmplat chiar pe terasele politicianului unde ele erau chelneriţe.
Romania TV
21 iun. 2015, 09:49
Scandal sexual cu un politician din Buzău: Mai multe eleve minore îl acuză că le-a hărţuit şi le-a lovit

Florin Toader, unul dintre finii de cununie ai primarului Buzăului, Constantin Boșco­deală, și proaspăt consilier municipal din partea PSD, este acuzat că a făcut avansuri unor minore, pe care apoi le-a luat la bătaie, potrivit opiniabuzau.ro.

Acesta a intrat în atenția polițiștilor după ce o angajată la una dintre terasele deținute de acesta în Drăgaică (ca punct de lucru al Clubului Costești) l-a acuzat de lovire. Fata, în vârstă de 17 ani, susține că a fost bătută când a încercat să-și dea demisia. Plângerea împotriva lui Florin Toader a fost făcută pe 16 iunie, în aceeași zi fiind întocmit dosar pernal în cauză, iar ieri, tânăra a fost audiată de polițiști, fiind asistată de un avocat și în prezența aparținătorilor legali.

„În cauză a fost întocmit dosar penal și se efectuează cercetări pentru clarificarea tuturor aspectelor cauzei”, a precizat comisar Doinița Mihalache, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Buzău.

Fata de 17 ani nu este singura angajată care îl acuză pe consilierul PSD de reacții violente față de angajate. O adolescentă, chelneriță la terasa din Drăgaică a lui Florin Toa­der, susține că acesta a vrut să o lovească atunci când l-a anunțat că renunță la serviciu, acuzând și un comportament necuviincios al patro­nului. Ali­na Drăgoi are 15 ani și a fost angajată de consilierul local PSD Florin Toader pe 5 iunie. După doar o săptămână, tână­ra a renunțat însă la serviciu din cauza unui pretins comportament necuviincios al patronului. Pentru că a refuzat să o plătească pentru perioada lucrată, fata a făcut și plângere la ITM.

Cazul a fost făcut public după ce adolescenta a povestit unui reporter Campus TV des­pre avansuri, mângâieri și alte gesturi nepotrivite ale consilierului local, iar cazul a fost prezentat de postul local de televiziune miercuri seară.

„Venea lângă noi, ne punea să ieșim în stradă, să invităm clienții la terasa noastră, atunci ne punea mâna pe fund, se uita la sânii noștri…”, susține fata care a mai po­ves­tit ce s-a întâmplat cu o colegă a ei atunci când fata i-ar fi refuzat avansurile. „A zis că dacă plec nu-mi mai dă niciun ban, a ridicat palma la mine (…) Pe o altă fată a bătut-o. A sunat-o să se întâlnească cu el și ea nu a vrut, apoi a bătut-o cu toată lumea din Drăgaică”, susține tânăra. Alina Drăgoi mai spune că nu avea habar că Florin Toader este și consilier local, dar l-a identificat în fotografii.

Tânărul consilier, care deţine o avere, spune că totul este o răzbunare a adversarilor şi că elevele au înscenat totul.

Finul primarului a declarat reprezentanților pos­tului de televiziune că „acuzațiile care i se aduc sunt nefondate și că nu se simte vinovat cu nimic”, precizând că plata salariilor, se va face la sfârșitul Drăgăicii.

„Plata salariilor nu se face pe loc când pleacă ele, la ora două după-amiaza sâmbăta, duminica, marțea, când li se nă­zare lor să plece de la muncă. De la interviu, când i-am strâns pe toți la un loc, că au fost undeva la 30 de persoane, le-am explicat clar – la Drăgaică aveți programul ăsta, aveți salariul acesta. Plata salariului se face după terminarea Drăgăicii… Celelalte probleme de care spuneți, cu mângâieli, cu glume, cu nu știu-ce, mă amuză… Spuneați ceva despre lovire… Altceva că le-am invitat să plece de pe terasă, pe amândouă, nu s-a întâmplat și am zece martori, oricând, pe tema asta…”, a precizat consilierul local PSD Florin Toader.

La nici 30 de ani, consilierul local deţine un club de noapte, mai multe case de schimb valutar, un amanet, o agenţie de turism şi are mai multe tarabe cu mici la târgurile organizate în judeţ.

DailyBusiness
Combinaţia de alimente preferată de români vara, desfiinţată de un reputat medic: „Un calvar digestiv”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anastasia și-a contestat notele la Evaluarea Națională iar rezultatul final a uimit-o. Nota primită a făcut-o să devină unică în județ
Capital.ro
Adio, maestre! Marele artist a murit. A fost unul dintre cei mai iubiți comedianți
Playtech.ro
Este legal sau nu să ți se blocheze mașina, dacă nu ai plătit parcarea? Ce spune legea și cum explică avocații situațiile tot mai des întâlnite
DailyBusiness
Europa arde! Incendii uriașe în Franța, Spania, Italia și Grecia. Mii de hectare mistuite, localnici disperați
Adevarul
Ce se schimbă pentru coasigurați de la 1 august: cum rămâi asigurat și ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
De ce a murit Michael Madsen, de fapt. Ce au descoperit legiștii
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
kanald.ro
Un elev care a luat 1,50 la Matematică, la Evaluarea Națională, a obținut 9,10 după contestație. Cum a fost posibil
Cancan.ro
Detalii despre accidentul în care a fost implicat Ilie Bolojan! Cum s-a întâmplat totul
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Veste imensă pentru Călin Georgescu. S-a decis totul!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
O nouă taxă de la 1 august! Românii, obligați să plătească 2.340 lei pe an către stat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ciocolata ar putea ajunge un bun de lux – se scumpește masiv ingredientul de bază