VASILE BLAGA: Sper ca celor de la putere să le vină mintea la cap, să nu se joace cu strategia de apărare

Co-preşedintele PNLVasile Blaga a declarat, marţi, că speră ca puterea să nu facă din strategia naţională un joc politicianist, arătând că a fost un prim semnal de amânare a sa, prin faptul că nu s-a dat un vot imediat după discursul preşedintelui Klaus Iohannis.
Ionela Marcu
23 iun. 2015, 10:50
VASILE BLAGA: Sper ca celor de la putere să le vină mintea la cap, să nu se joace cu strategia de apărare

„Eu sper ca puterea să nu facă şi din strategia naţională de apărare, prezentată la timp de preşedintele Klaus Iohannis, un joc politicianist. Un prim semnal era de ieri. Ştiţi că întotdeauna votul pe strategie se dădea în ziua în care preşedintele o prezenta în Parlament. Dar, iată că au amânat inventind necesitatea unui raport consultativ din partea Comisiilor de politică externă, în condiţiile în care comisiile de specialitate deja făcuseră raportul”, a spus Blaga

El a arătat că ordinea de zi a unei şedinţe de plen nu poate fi schimbată decât de Birourile Permanente reunite sau de către plen şi speră ca acelora de la putere să le vină „mintea la cap” şi să nu se „joace” cu strategia.

CITEŞTE ŞI LOVITURĂ pentru Klaus Iohannis în Parlament: „Strategia de apărare, un soi de CIORNĂ. Nu o votăm”

„Sper încă o dată, mai ales că o şedinţă reunită nu poate fi schimbată, ordinea de zi decât de o şedinţă premergătorare a BPR sau de către plen, sper să le vină mintea la cap pentru că, dacă ne jucăm şi cu această strategie, lucrurile arată rău în ţară”, a adăugat Blaga.

El a mai spus că a fost consens la Palatul Cotroceni pe strategie, care a fost adoptată şi de CSAT.

Nu numai că a fost un consens la Cotroceni,a fost adoptată în CSAT, comisiile de specialitate în unanimitate au dat raport pozitiv. Nu ştiu ce este în mintea colegilor de la putere, sper ca totuşi să nu ne jucăm şi astăzi să o votăm„, a spus Blaga.

Comisiile de politică externă nu au reuşit marţi să dea un aviz la strategia naţională de apărare, din lipsa cvorumului.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Ce riscă românii care nu vor să renunțe la lemnele de foc. Legea care poate schimba felul în care ne vom încălzi
Capital.ro
UE schimbă legea rutieră în România. Valabilitate diferită la permisul auto. Unii șoferi îl vor schimba la câte 5 ani, alții la 15 ani
Playtech.ro
Cât primește un medic de gardă pe lună în 2025: exemple pentru rezidenți, specialiști și primari
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Sedativul pe care Ștefania Szabo și l-ar fi injectat înainte să moară ar fi cel care i-a adus sfârșitul și lui Michael Jackson. Ies la iveală NOI detalii absolut ȘOCANTE: „Într-o lună câte 32 de...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Colegii doctoriței care și-a pierdut viața în camera de gardă fac mărturii sfâșietoare: „Plângea și o simțeam că nu mai poate, a spus că vrea să își dea demisia”
iamsport.ro
Mori de râs! Șumudică e influencer! Vezi cum endorsează un restaurant
MediaFlux
Cresc facturile la încălzire. Cât vor plăti românii de la bloc în noiembrie
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara