Înalta Curte A RESPINS cererea Elenei Udrea: Rechizitoriul în Dosarul „Gala Bute” nu va fi retrimis DNA

Înalta Curte de Casație și Justiție a respins, marți, cererea fostului ministru Elena Udrea de retrimitere la Direcția Națională Anticorupție a rechizitoriul în Dosarul "Gala Bute".
Ionela Marcu
23 iun. 2015, 11:56
Înalta Curte A RESPINS cererea Elenei Udrea: Rechizitoriul în Dosarul

ÎCCJ a constatat legalitatea sesizării instanței, precum și legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor de urmărire penală în acest dosar.

În consecință, magistrații au dispus începerea judecării pe fond a dosarului, scrie Agerpres. La termenul din 15 iunie al procesului, Elena Udrea a contestat rechizitoriul întocmit de DNA în acest dosar.

„Este evident că a fost un rechizitoriu făcut pe repede-înainte, așa cum a fost toată urmărirea penală în ceea ce mă privește. Reamintesc că am stat 72 de zile în pușcărie arestată, pe baza a două declarații care sunt foarte diferite, care nu se susțin una pe cealaltă. Doar declarațiile unor persoane, Nastasia și Ana Maria Topoliceanu, necoroborate cu altceva, iar rechizitoriul arată exact lucrul acesta, graba cu care s-a făcut tot acest dosar împotriva mea”, declara la acea dată Elena Udrea.

CITEŞTE ŞI ELENA UDREA: Mi-e dor de politică, nu şi de Parlament. Avem o clasă politică LAŞĂ, fricoasă, lideri slabi

Elena Udrea a fost trimisă în judecată pe 21 aprilie în dosarul „Gala Bute”, fiind acuzată de săvârșirea a trei infracțiuni de luare de mită, abuz în serviciu și tentativă la folosirea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete pentru obținerea pe nedrept de fonduri europene.

În dosar au mai fost deferiți justiției și fostul ministru al Economiei Ion Ariton, fostul președinte al Federației Române de Box Rudel Obreja, Tudor Breazu — administratorul terenurilor de la Nana deținute de Elena Udrea, Ștefan Lungu — fost consilier al Elenei Udrea, Gheorghe Nastasia — fost secretar general în Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, Ana Maria Topoliceanu — fost director al Companiei Naționale de Investiții, Dragoș Marius Botoroagă — administratorul unei firme.

Potrivit DNA, Udrea ar fi coordonat un sistem prin care persoanele cele mai apropiate ei, și anume Lungu, Topoliceanu, Nastasia și Breazu, au primit, cu știința sa, sume de bani de la reprezentanții unor societăți comerciale pentru a le garanta plata la timp a lucrărilor finanțate de ministerul pe care inculpata îl conducea.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cine este, de fapt, noul atacant al lui Dinamo. Un fost jucător uriaș de la Arsenal îi este naș
Capital.ro
UE schimbă regulile pentru mașini. Sistemul care devine obligatoriu de la 7 iulie 2026. Pentru cine va putea fi instalat sistemul
Playtech.ro
Când devine periculoasă expunerea la soare. La ce ore este recomandat să stai la plajă vara și ce indică indicele UV
Adevarul
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Compania explică de ce elimină rutele
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?