Angela Merkel: Dacă EURO euşează, EUROPA eşuează. Cancelarul german face apel la COMPROMIS

Cancelarul german Angela Merkel a declarat luni că eșecul euro ar fi cel al Europei, făcând apel la un 'compromis', relatează AFP, citată de Agerpres. 
Filip Stan
29 iun. 2015, 11:45
Angela Merkel: Dacă EURO euşează, EUROPA eşuează. Cancelarul german face apel la COMPROMIS

‘Dacă euro eșuează, Europa eșuează’, a declarat cancelarul în fața reprezentanților partidului său conservator la Berlin, în prima sa declarație publică după eșecul negocierilor de la Bruxelles între Grecia și creditorii săi. ‘Dacă ne pierdem capacitatea de a găsi compromisuri, atunci Europa este pierdută’, a avertizat ea.

Mai înainte, purtătorul de cuvânt al cancelarului german a declarat că Angela Merkel este ‘evident dispusă’ să reia discuțiile cu omologul său grec Alexis Tsipras ‘dacă acesta dorește’.

‘Evident, ea rămâne dispusă să reia discuțiile cu premierul grec Alexis Tsipras. Suntem deschiși la discuții dacă partea elenă simte nevoia. Obiectivul muncii noastre este o zonă euro puternică. Grecia este un caz special’, a afirmat Steffen Seibert, într-o conferință de presă.

Citeşte şi David Cameron anticipează că Greciei îi va fi greu să rămână în Uniunea Europeană

‘După cum știți, guvernul federal, în măsura posibilităților sale, a sprijinit cu adevărat un acord între Grecia și creditorii internaționali. Cancelarul, împreună cu președintele francez Francois Hollande, s-au implicat personal în acest lucru’, a mai spus oficialul german.

În acest context, a subliniat purtătorul de cuvânt, dacă organizarea unui referendum este ‘o decizie legitimă a guvernului grec’, atunci este de asemenea de ‘datoria partenerilor europeni să-și asume responsabilitatea individual și colectiv’, a subliniat Steffen Seibert.

Premierul grec Alexis Tsipras a anunțat vineri organizarea, la 5 iulie, a unui referendum în legătură cu acceptarea sau nu a condițiilor puse de creditorii Greciei (UE, BCE, FMI), condiții pe care el le-a calificat drept ‘umilitoare’.

DailyBusiness
Sébastien Lecornu, premierul Franței, suspendă reforma pensiilor pentru a evita prăbușirea guvernului
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Câți bani a cheltuit Dominic Thiem ca să iasă campion la US Open. Tenisul nu e un sport pentru oricine
Capital.ro
Cardurile cu 500 de lei expiră pe 31 octombrie și banii se pierd. Ce români mai au 2 săptămâni să-i cheltuiască
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Ar trebui să ne îngrijoreze înmulțirea șacalilor? „Lumea are impresia că haite masive bântuie și pustiesc”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini cu Daciana Sârbu și noul ei iubit. Cine e bărbatul misterios care i-a readus zâmbetul pe buze GALERIE FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025