PERCHEZIŢII în Bucureşti şi alte trei judeţe la persoane bănuite de evaziune fiscală

Poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov efectuează, joi dimineaţa, 12 percheziţii pentru probarea activităţii infracţionale a unor persoane bănuite că ar fi cauzat bugetului de stat un prejudiciu de aproximativ 1.000.000 de lei, prin evaziune fiscală.
Iulian Tudor
09 iul. 2015, 05:38
PERCHEZIŢII în Bucureşti şi alte trei judeţe la persoane bănuite de evaziune fiscală

„La data de 9 iulie a.c., poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, efectuează 12 percheziţii la domiciliile mai multor persoane bănuite de evaziune fiscală în domeniul construcţiilor şi la sediile firmelor administrate de către acestea„, se arată într-un comunicat al Poliţiei Române.

Percheziţiile se desfăşoară pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţelor Ilfov, Călăraşi şi Teleorman, 14 persoane urmând a fi conduse la audieri.

Din cercetări a reieşit că, în perioada noiembrie 2013 – august 2014, reprezentanţii unei firme, prin intermediul mai multor societăţi comerciale de tip fantomă, ar fi achiziţionat materiale de construcţii şi ar fi încheiat contracte de execuţie lucrări, în mod fictiv, în vederea sustragerii de la plata T.V.A. şi a impozitului pe profit„, se arată în comunicat.

Prejudiciul cauzat bugetului de stat este de aproximativ 1.000.000 de lei.

Citeşte şi Percheziţii la persoane bănuite de contrabandă cu tutun. Peste 200 de poliţişti participă la acţiune

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil