Putin dă vina pe UE pentru criza din Grecia. Ce spune preşedintele Rusiei

'Poate că grecii sunt vinovați pentru toate, dar dacă ei au greșit, unde a fost Uniunea Europeană?', s-a întrebat vineri președintele rus Vladimir Putin, acuzând astfel blocul comunitar că nu a intervenit la timp pentru a preveni actuala criză din Grecia, transmite agenția EFE, citată de Agerpres. 
Filip Stan
10 iul. 2015, 16:53
Putin dă vina pe UE pentru criza din Grecia. Ce spune preşedintele Rusiei

Putin acuză UE că a lăsat mult timp criza din Grecia să se agraveze fără să intervină. ‘De ce nu au corectat măsurile economice luate de precedentele guverne ale Greciei? De ce au dat mai multe credite și au permis menținerea unei fiscalități reduse în unele sectoare ale economiei?’, a continuat liderul de la Kremlin, în timpul unei conferințe de presă desfășurate în orașul Ufa, unde are loc summitul BRICS (Brazilia, Rusia, India, China, Africa de Sud).

Citeşte şi Grecia a trimis, în ultimul moment, planul de propuneri economice pentru a obţine 12 miliarde de euro împrumut

Dar el s-a arătat totuși încrezător că această criză va fi soluționată curând. Cât despre implicațiile ei față de Rusia, Putin a spus că țara sa nu va fi afectată direct, deși unele efecte negative pot exista, având în vedere volumul ridicat al schimburilor comerciale dintre Rusia și Europa, potrivit Agerpres.

Pe de altă parte, liderul de la Kremlin a reafirmat că nu a primit din partea Greciei vreo solicitare de ajutor financiar. ‘Desigur că Rusia poate să-și sprijine partenerii, în pofida dificultăților prin care trece în prezent’, dar ‘Grecia este o țară a Uniunii Europene’, a punctat președintele rus.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Ce a pățit un pescar care a vrut să facă o poză cu un rechin: ”Tocmai terminam de scos cârligul din gură”
Capital.ro
Pensionarii din România care renunță la pensia pe card. Refuză să mai scoată banii de la bancomat
Playtech.ro
Orașul din România cu cele mai multe credite ipotecare. Românii cu Brașov sau București sunt mai precauți la investiții imobiliare
Adevarul
Momentul cumplit în care un copil de 10 ani, aflat pe o trotinetă electrică, este lovit de o maşină pe o stradă din Calafat
wowbiz.ro
Scena SFÂȘIETOARE cu fetița Silvanei, în timp ce își ținea mama înjunghiată de mână. Ultimele cuvinte pe care a apucat să i le spună fiicei sale, înainte să moară. TULBURĂTOR
Evz.ro
Radu Buzăianu îl critică pe Claudiu Năsui (USR) pentru apariția la Realitatea TV: Nu mai există rușine
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Mesajele disperate ale tinerei din Timișoara, înainte ca șoferul de ride-sharing să provoace accidentul sângeros: „I-a fost frică, s-a speriat”
Cancan.ro
Șoc TOTAL! Meghan Markle, acuzată că are o fetiță secretă, iar Harry vrea să divorțeze!
iamsport.ro
Marea controversă din jurul Serenei Williams! Adevărul despre compania care produce "medicamentul-minune" care a ajutat-o să slăbească
MediaFlux
ANAF impune măsuri pentru românii care organizează nunți, botezuri și aniversări!
stirilekanald.ro
Georgiana și Cătălin, tinerii care și-au pus capăt zilelor pe A1, s-au logodit cu puțin timp înainte să recurgă la gestul extrem. Fata a postat imaginile: „Ești regele meu. Te voi iubi toată viața!”
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect