Gorghiu: Ponta, piatră de moară la gâtul PSD. Orice persoană susţinută de premier la şefia PSD, compromisă

Copreședintele PNL Alina Gorghiu a declarat, marți, că pentru Victor Ponta mai importantă este bătălia internă în PSD și "cramponatul de putere". În plus, liderul PNL a adăugat că orice persoană susținută la conducerea PSD de acesta este "compromisă" iar formațiunea va rămâne în "fierbere perpetuă" până când premierul nu va pleca de la Palatul Victoria.
Iulian Tudor
21 iul. 2015, 20:29
Gorghiu: Ponta, piatră de moară la gâtul PSD. Orice persoană susţinută de premier la şefia PSD, compromisă

„Victor Ponta refuză aducă cifrele (care să arate că relaxarea fiscală prevăzută în noul Cod fiscal este sustenabilă — n.r.) pentru că nu a reușit în aceste luni să acopere suma necesară care să acopere relaxarea fiscală.

Și nici nu se deranjează, pentru că, pentru domnia sa, în acest moment, este mai importantă bătălia internă și cramponatul de putere și uită exercițiul guvernării. (…)

Încearcă să-și asigure succesiunea la conducerea PSD, din nefericire, și asta este o opinie, așa.(…) De regulă nu fac comentarii cu privire la ce se întâmplă în alt partid, dar eu cred că orice persoană susținută în acest moment de Victor Ponta la conducerea PSD este compromisă. Compromisă din pricina faptului că premierul este compromis”, a afirmat copreședintele PNL.

Citeşte şi: Alina Gorghiu: „PSD este ca în bancul acela – închide lumina, dă-le pistoale şi vezi ce mai rămâne din ei”

Fiind întrebată în ce fel i-ar fi defavorabilă lui Ponta varianta în care PSD ar fi condus de o persoană pe care acesta nu și-o dorește, Gorghiu a spus că Victor Ponta este „o piatră de moară la gâtul PSD”, scrie Agerpres.

„În opinia mea, o mare parte din oameni, căci sunt mulți oameni înțelepți și în PSD, au înțeles, deja, că Victor Ponta este o piatră de moară la gâtul PSD și că întotdeauna o piatră de moară cântărește destul de greu într-un an preelectoral, cu atât mai mult cu cât se va apropia de 2016, an care are alegeri locale în vară, are alegeri generale, parlamentare în toamnă. Și atunci cred că fiecare procent în plus sau în minus va fi privit cu multă chibzuință de activul PSD”, a mai declarat copreședintele PNL.

Gorghiu consideră că, în acest moment, PSD este „un partid în disoluție, un partid într-o degringoladă”.

„Mâine, probabil, se vor mai accentua aceste disensiuni din sânul PSD și cred că, până Victor Ponta nu va pleca de la Palatul Victoria, PSD-ul va fi într-o stare de fierbere perpetuă”, a adăugat copreședintele PNL.

Social-democrații se reunesc, miercuri, în ședința Comitetului Executiv Național pentru a-și alege liderul interimar, după ce premierul Victor Ponta s-a retras de la conducerea PSD, dar și pentru a stabili data la care va fi organizat viitorul Congres al partidului.

Citeşte şi: Liviu Dragnea CANDIDEAZĂ la şefia PSD: „Mă aştept să primesc votul lui Victor Ponta” VIDEO

Doi lideri și-au anunțat până marți intenția de a prelua atribuțiile de președinte al PSD: fostul președinte executiv Liviu Dragnea, în prezent coordonator politic, și președintele Consiliului Național, ministrul Rovana Plumb.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
'Dacă a divorţat, fosta soţie mai are dreptul la pensie de urmaş?'. Ce spune legea din România
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion al CS Dinamo s-a stins din viață! Când și unde va fi înmormântat regretatul sportiv
iamsport.ro
L-a vizitat pe Crin Antonescu la muncă și a fost ȘOCAT de ce a văzut sub biroul său: ”Nu o să uit niciodată! Vă pot confirma că e adevărat ce se spune”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde