Mircea Sandu: Pentru linişte, putem încerca să aducem arbitri străini

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat joi, într-o conferinţă de presă, că nu se justifică aducerea unor brigăzi de arbitri din străinătate pentru meciurile din Liga I, dar pentru "o anumită linişte" în fotbalul românesc ar fi de acord cu acest lucru până la urmă.
Romania TV
05 apr. 2012, 15:07
Mircea Sandu: Pentru linişte, putem încerca să aducem arbitri străini

Arbitrajul din aceste cinci etape a fost şi cu bune şi cu rele, ca peste tot în lume. Din punctul meu de vedere, nu e necesar să aducem arbitri străini. Dacă însă vor solicita cluburile atunci va trebui să analizăm şi pentru a avea o anumită linişte să încercăm şi asta. O linişte a CCA şi a fotbalului nostru„, a spus oficialul FRF.

Mircea Sandu susţine că preşedintele CCA, Ion Crăciunescu, nu va mai avea dreptul să analizeze arbitrajele în cadrul emisiunii pe care o realizează la un post de televiziune. „În Comitetul Executiv s-a făcut recomandarea ca domnul Crăciunescu mai bine să îşi crească salariul decât să meargă la televiziuni şi să facă analiza arbitrajelor. Ca preşedinte al CCA, ca observatori sau arbitri activi, aşa cum şi UEFA a interzis, nu vor mai avea dreptul. Este corect să fie aşa până la urmă„, a menţionat Sandu.

Referitor la acuzele lansate de conducerile cluburilor Steaua, Dinamo şi FC Vaslui, privind coruperea unor arbitri de către CFR Cluj, Sandu a menţionat că gruparea ardeleană se poate apăra la Comisia de Disciplină a LPF sau direct în instanţa civilă. „Pentru aflarea adevărului sunt două soluţii: Comisia de Disciplină sau acţiunea în instanţă. Şi adevărul se află„, a menţionat Mircea Sandu.

Cluburile Dinamo, Steaua şi Rapid au propus în cadrul Comitetului Executiv de joi aducerea arbitrilor străini, dar aceasta a fost respinsă.

Arbitrajele din ultimele etape au fost criticate vehement de reprezentanţi ai cluburilor din Liga I, dintre aceştia finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, cel al FC Vaslui, Adrian Porumboiu, acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, şi conducerea FC Dinamo solicitând aducerea de arbitri străini.

DailyBusiness
Câți bani cheltuie un om într-o viață. Cât îi trebuie unui român ca să ducă un trai decent
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Legea care va permite consumul de bere pe stadioanele din România intră în linie dreaptă. Ce modificări au fost aduse și când ar putea fi adoptată
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
Cum obţii certificatul de atestare fiscală, în 2025? La ce foloseşte
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
BREAKING | Marius Mihalache a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 40 de ani 😢
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Peste 34.000 de locuri de muncă în România și străinătate. Se caută urgent mai multe meserii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur