Planor PRĂBUŞIT în munţi. Informaţii contradictorii despre pilot. Căutările, sistate pe timpul nopţii

Un planor care joi la prânz a decolat de pe Aerodromul Ghimbav din judeţul Braşov şi nu a revenit la bază a fost căutat, vineri, de autorităţi, într-o zonă montană, după ce semnalul telefonului mobil al pilotului a fost detectat ultima dată în această zonă. Pilotul planorului prăbuşit undeva în zona munţilor Leaota, în judeţul Argeş, ar fi fost găsit mort, potrivit unor surse apropiate salvamontiştilor, citate de România TV. MAI, în schimb, anunţă că operaţiunea de căutare nu s-a încheiat. Totuşi, căutările au fost sistate pe timpul nopţii, urmând să fie reluate sâmbătă dimineaţă.
Romania TV
07 aug. 2015, 10:46
Planor PRĂBUŞIT în munţi. Informaţii contradictorii despre pilot. Căutările, sistate pe timpul nopţii

Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Brașov au deschis un dosar penal cu privire la faptul că un planor care a decolat joi fără un plan de zbor a dispărut, iar pilotul, singura persoană aflată la bord, nu a mai contactat reprezentanții Aeroclubului din orașul Ghimbav sau familia și nu a mai revenit la bază. Din primele cercetări a rezultat că pilotul a închiriat de la Aeroclubul Ghimbav serviciul de transport al planorului proprietate personală, iar în temeiul acestei relații contractuale a fost condus cu un avion în masivul Postăvarul, de unde a inițiat procedura de zbor.

Planorul pilotat de Mircea Crăciun a fost căutat de sute de persoane, inclusiv cu ajutorul elicopterelor MAI şi al unor aparate de zbor ale MApN. La un moment dat a apărut informaţia că aparatul de zbor ar fi fost reperat în Defileul Dâmbovicioara şi că pilotul ar fi fost deja mort. Informaţia nu a fost, însă, confirmată.

MAI a anunţat că până în prezent, aparatul de zbor nu a fost identificat, însă misiunile de căutare continuă, iar pe măsura derulării cercetărilor va fi informată opinia publică. Secretarul de stat în Ministerul de Interne, Raed Arafat, a declarat vineri după-amiază, pentru România TV: „Căutările continuă în toate cele patru judeţe: Prahova, Braşov, Dâmboviţa şi Argeş. Informaţia cum că ar fi fost găsit un corp neînsufleţit al unei persoane cu paraşută nu s-a confirmat. Au fost trimise echipe în zona respectivă şi chiar două elicoptere, care au survolat zona. Au rămas acum acolo echipele terestre, care caută mai departe, dar nu s-a confirmat acest lucru. Noi am aflat la ora 22, prin SOS, de acest caz, iar de dimineaţă forţele aeriene ale MAI, MapN şi Ministerului Transporturilor, de la Aeroclub, au început căutările şi încă le continuă, iar pe partea terestră, pompieri, jandarmi, poliţişti, prin ordinul domnului vice-prim ministru au fost mobilizaţi. Sunt sute, pe lângă salvamontiştii şi un detaşament de vânători de munte, pus la dispoziţie de MApN. Căutările vor continua, nimeni nu poate spune în momentul de faţă că pilotul este decedat. Dacă nu-l găsim în următoarele zile, e posibil ca zona de căutare să fie extinsă„.

În seara zilei de 6 august a.c., în jurul orei 21.50, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Brașov a fost sesizat de către ROMATSA despre faptul că un planor care a decolat în jurul orei 12.30 din zona Aerodromului Ghimbav nu a mai revenit la bază.

În schimb, reprezentanţii MAI au informat că, la ora 15.25, căutările pilotului planorului erau în desfăşurare. Potrivit comunicatului MAI, peste 650 de forțe și 99 de vehicule și aeronave sunt implicate în căutări.

„Alături de elicopterele MAI și MApN, la această operațiune participă 4 avioane aparținând Aeroclubului României și un elicopter aparținând unei firme private. Pentru acoperirea eficientă a perimetrului de căutare fiecare aeronavă desfășoară misiuni în zone prestabilite. Alături de forțele Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Apărării Naționale sunt implicate resurse din partea Salvamont, Ocolului Silvic și Transsylvania Offroad Club”, se arată în comunicat.

Pilotul Mircea Crăciun era, potrivit mytex.ro, unul dintre cei mai experimentaţi piloţi de planoare din România, participant la multiple competitii internaţionale. Aeroplanul a fost lansat deasupra staţiunii Poiana Braşov, iar ultimul semnal prin GSM a fost primit prin releul de la Predeal. Joi seară, planorul a fost dat dispărut.

Căutările s-au desfăşurat pe o rază de 200 de kilometri în jurul Aerodromului Ghimbav. Planorul era unul de ultimă generaţie, înmatriculat în Germania.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru duminică, 22 iunie 2025. Săgetătorul vrea să facă economie
Capital.ro
Adio, maestre! Am pierdut actorul cel mai iubit. Ne făcea pe toți să râdem. A fost un munte de talent și bunătate
Playtech.ro
Orașe din Italia unde viața e mai ieftină decât în România. Ce locuri preferă românii care se mută la pensie
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
„Au reușit să avarieze grav bijuteria coroanei”. Savanții israelieni deplâng spulberarea muncii de o viață după un atac al Iranului
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Cât câștigă un bucătar la împinge tava. Suma e surprinzătoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
BREAKING | Georgeta Bobar, soția fostului viceprimar din Petrila, s-a sinucis 😢
Playsport.ro
O femeie și fiica ei au strâns 8.000 de sticle, apoi au construit o casă cu 7 camere: „Pentru noi a fost o metodă de supraviețuire”
Capital.ro
Gheorghe Dincă a recunoscut. Monstrul din Caracal a spus tot adevărul: Nu mă mai interesează
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Complex nuclear atacat! Risc în întreaga lume de contaminare radioactivă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații