GREVĂ în Portul Constanţa. Directorul general, sechestrat de angajaţi

Protest spontan în Portul Constanţa. Sute de oameni au blocat accesul în instituţie, nemulţumiţi de măsurile aberante impuse de conducere. Timp de o oră şi jumătate, directorul general al Companiei Naţionale "Administraţia Porturilor Maritime" Constanţa, Aurelian Andrei Popa, a fost sechestrat în maşină.
Romania TV
09 apr. 2012, 07:49
GREVĂ în Portul Constanţa. Directorul general, sechestrat de angajaţi

Sute de angajaţi ai Companiei Naţionale „Administraţia Porturilor Maritime” Constanţa (CNAPMC) au declanşat, luni dimineaţă, o grevă spontană şi au blocat intrările în sediul societăţii, cerând demiterea directorului Aurelian Andrei Popa.

Angajaţii de pe platforma portuară, care protestează de mai multe săptămâni faţă de conducerea CNAPMC, s-au prezentat în faţa sediului companiei, pentru pichetarea acestuia, după care nu au mai vrut să plece, declansând o grevă spontană.

Potrivit Agerpres, directorul Aurelian Andrei Popa a fost sechestrat timp de o oră şi jumătate de către sindicalişti, în timp ce se afla în autoturismul de serviciu în parcarea companiei.

Principala revendicare a salariaţilor din cadrul companiei este demisia sau demiterea directorului general, Aurelian Popa, „un om opac, adus aici pe alte criterii decât cele de creştere a productivităţii”.

Salariaţii îl acuză pe directorul societăţii de încălcări repetate ale contractului coletiv de muncă şi de faptul că a modificat, cu acordul Consiliului de Administraţie şi Adunării Generale a Acţionarilor, regulamentul companiei.

„De asemenea, vrea să facă o externalizare a celor trei sucursale, iar noi nu înţelegem motivaţia. Această companie, în 22 de ani, a funcţionat numai pe profit şi considerăm că această externalizare se face nu după criterii economice, ci clientelare. Suntem dezamăgiţi de această încercare de a lua bani din avut public şi transferarea lor în buzunare particulare”, a declarat prim-vicepreşedintele sindicatului din cadrul CNAPMC, Marian Ştefan, citat de Mediafax, care a precizat că salariaţii spun că nu vor pleca din faţa sediului CNAPMC până când „vor fi auziţi şi li se va face dreptate”.

Protestele în faţa sediului Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Constanţa au loc de mai multe săptămâni, chiar dacă directorul Aurelian Popa a atacat în instanţă acţiunea angajaţilor contestând legalitatea acesteia.

Instanţa a decis însă săptămâna trecută că acţiunile sindicaliştilor sunt legale, astfel că angajaţii pichetează zilnic sediul CNAPMC.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Uranus intră în Gemeni. De luni, 7 iulie, de la ora 8 dimineața, patru zodii sunt binecuvântate, lucruri fabuloase se întâmplă în viața lor
Capital.ro
Lege pentru cei care au casă la curte. Vecinii cu gard comun trebuie să ceară permisiunea
Playtech.ro
Cât vor plăti românii în plus pe litrul de benzină și motorină de la 1 august, după noile taxe aplicate de Guvern
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Prognoza meteo, 7 iulie. Între foc și furtuni. Cod roșu în sud, grindină în nord
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Descoperirea misterioasă dintr-o criptă, legată de Vlad Țepeș, care ar putea rescrie istoria...
Capital.ro
Testare pentru șoferi. Permisul de conducere se va lua mai greu. Noua probă obligatorie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Anunț important pentru românii care plătesc cu bani cash!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună