Moment istoric în Cuba. Ambasada SUA s-a redeschis după mai bine de jumătate de secol de tensiuni

Moment istoric la Havana, unde Statele Unite şi-au redeschis ambasada, după 54 de ani de relaţii tensionate.
Romania TV
14 aug. 2015, 19:46
Moment istoric în Cuba. Ambasada SUA s-a redeschis după mai bine de jumătate de secol de tensiuni

Secretarul de Stat John Kerry a fost prezent la ceremonia de arborare a drapelului american, un moment ce marchează reluarea relaţiilor dintre cele două ţări. Este prima vizită a unui şef al diplomaţiei americane pe insulă, din 1945. Deşi televiziunea publică, singura care există în Cuba, a transmis în direct evenimentul, sute de cubanezi au vrut să fie prezenţi la ceremonie.

John Kerry, primul șef al diplomației americane care se află pe teritoriul cubanez din 1945, a asistat la ceremonia de arborare a drapelului american în fața ambasadei americane și s-a întâlnit cu disidenți în particular.

„Vor fi impedimente în cursul procesului (de apropiere cu Cuba), dar este un început”, a afirmat John Kerry în prezența ziariștilor care se aflau la bordul avionului cu care s-a deplasat în Cuba. De asemenea, prezent în avion a fost senatorul democrat de Vermont Patrick Leahy care s-a declarat ‘foarte încântat’ de această deplasare.

Deputatul american și-a reafirmat opoziția față de embargoul american impus Cubei din 1962, apreciind că în ’50 de ani nu a funcționat niciodată’. ‘Ridicarea embargoului ar permite să se obțină cele mai mari schimbări în cel mai scurt timp’, a adăugat el.

SUA și Cuba au anunțat la mijlocul lunii decembrie reluarea relațiilor diplomatice după mai mult de o jumătate de secol.

Secretarul de stat al SUA, John Kerry, a apreciat vineri la Havana că ‘populația din Cuba ar fi mai bine servită printr-o democrație adevărată’.

După ce a salutat momentul istoric în discursul său rostit în limba spaniolă, John Kerry a aminitit de asemenea că administrația președintelui Barack Obama este ‘ferm favorabilă’ ridicării embargoului american impus Cubei.

Pentru prima dată din 1961, drapelul american a fost arborat vineri în fața ambasadei SUA din Cuba, în cursul unei ceremonii în prezența secretarului de stat John Kerry.

Drapelul a fost arborat la 14.40 GMT, la 54 ani după ce a fost coborât, la puțin timp după revoluția castristă. Kerry efectuează vineri o vizită istorică în Cuba, fiind primul șef al diplomației americane care vizitează Cuba din 1945.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
„A fost penalty clar!” Adrian Porumboiu, verdict ferm după meciul jucat de FCSB 
Capital.ro
Nu se mai dă ceasul? UE vrea să renunțe la schimbarea orei: A venit timpul să oprim
Playtech.ro
Cât costă să construiești un duplex în 2025. Calcul complet de la fundație până la finisaje
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Ce l-a împins pe Daniel Popa, directorul general al Termocentralelor Constanța, să își pună capăt zilelor e TERIFIANT! Detalii de ultim moment
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Ultima oră! Elicopter prăbușit: Familia unui renumit politician a murit în accidentul aviatic
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Sepsi îi datorează 30.000.000 € unei pensiuni din Satu Mare: ”Guvernul maghiar a făcut-o ca să nu fiscalizeze cum trebuie”
MediaFlux
NU se mai schimbă ora de iarnă în UE! Bruxellesul spune că a venit timpul să renunțe la schimbarea orei la nivel european
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi