Victor Ponta, despre relaţia tensionată cu Ungaria: S-a exagerat cu OBRĂZNICIA

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, că există tensiuni în relația România-Ungaria, dar că acestea pot fi gestionate într-o manieră europeană.
Romania TV
14 aug. 2015, 20:47
Victor Ponta, despre relaţia tensionată cu Ungaria: S-a exagerat cu OBRĂZNICIA

Victor Ponta a admis că, după declaraţiile unor oficiali ai Budapestei şi reacţiile stârnite în partea română, există o serie de tensiuni între România şi Ungaria. „Sunt, categoric, tensiuni, dar cred că le putem gestiona european, ca doi buni vecini, ca două țări care au aceleași standarde democratice, că altfel nu eram membri ai Uniunii Europene și ai NATO”, a declarat Victor Ponta la Antena 3.

Întrebat în ce relații se află cu prim-ministrul ungar Viktor Orban, premierul Ponta a spus: „În niciun fel de relație”, ulterior spunând că „poate că are președintele Iohannis și este suficient”. „Se întâlnesc la forumurile PPE (..) Cât timp ne respectăm între noi, țările, guvernele, popoarele, totul e în regulă”, a adăugat Ponta.

Ponta a adăugat că, pe de altă parte, se află într-o relație de prietenie cu toți premierii din regiune sau țările partenere, el dând exemplul omologului din Georgia.

„Eu cred că trebuie să avem relații bune cu toți vecinii. Cred că apartenența Guvernului de la Budapesta la PPE este dreptul lor și este foarte bine. În Europa sunt guverne PPE, guverne social-democrate, dar cred că trebuie să fim respectați ca țară. Și cred că faptul că cei de la PNL nu deschid gura o fac de frică să nu-i certe PPE, ceea ce este foarte rău”, a afirmat premierul.

Ponta a mai spus despre ambasadorul ungar la București că acesta, prin interviul recent care născut reacții de ambele părți, „a exagerat cu obrăznicia”. „Și folosesc un termen nediplomatic pe care sunt convins că-l va traduce în limba maghiară. Niciun ambasador al vreunei țări nu și-a permis vreodată în România, și niciodată un ambasador român nu-și permite în străinătate, să dea interviuri în presă cu obrăznicie la adresa României. Motiv pentru care Ministerul de Externe a avut o atitudine corectă, din punctul meu de de vedere. Domnul Aurescu m-a consultat și sper să fi înțeles acest avertisment, că există o limită peste care nu mai întoarcem obrazul”, a afirmat Ponta.

Scandal diplomatic româno-ungar. Victor Ponta critică dur „derapajele inacceptabile” ale ambasadorului ungar

Premierul a adăugat că, totuși, nu este vorba de un ultim avertisment, având în vedere că situația este tratată diplomatic. Întrebat dacă a fost un cartonaș galben și urmează unul roșu, premierul a spus: „În cazul de față, în ceea ce privește ambasadorii cartonașele le poate da doar președintele României. Guvernul atrage atenția. Noi suntem ca arbitrii de linie, noi semnalizăm, după care, arbitrul central…”, a spus Ponta.

Șeful Guvernului nu a vrut să comenteze faptul că președintele Klaus Iohannis nu s-a exprimat în această situație. „Nu, nu vreau să comentez. Dacă zic că domnul Iohannis să nu se bage la economie că nu se pricepe, nu pot să mă bag eu peste atribuțiile președintelui”, a mai spus Ponta.

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce înseamnă cocalar, de fapt. Mulți români folosesc acest cuvânt, fără să știe de provine
Capital.ro
Se controlează numerarul. Statul verifică banii ținuți în casă. Vecinii pot face sesizare telefonică
Playtech.ro
Furtuni violente în România. Grindina a devastat gospodăriile, iar temperaturile au scăzut drastic în doar câteva minute
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Cojo, mesaje dure despre droguri și violență, pe scena „Beach, Please!”. „Băieți, ceea ce urmează nu e un atac la adresa voastră”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Cum înfruntă șoferii din Kandahar canicula. Aer condiționat artizanal montat pe taxiuri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
kanald.ro
Cutremur în această după-amiază, în România! Care a fost magnitudinea seismului
Cancan.ro
ALERTĂ la 40 de km de granița cu România! Patru oameni au murit: 'Ne-am ascuns! A fost tragic'
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Putin este furios. Scandalul care a detonat Kremlinul. A filmat totul și a postat online
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Apariție electrizantă a Andreei Bălan. Imagini cu iubita lui Victor Cornea, în costum de baie
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Ce se întâmplă dacă mănânci cireșe cu viermi. Explicațiile specialistilor
MediaFlux
Se taie din pensii. Decizia se ia obligatoriu în România
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Povestea trenului nazist plin cu comori. Se crede că a fost ascuns în pământ