Ponta: Majorarea impozitului pe clădirile neîngrijite cu 500%, o chestiune foarte bună

Premierul Victor Ponta a afirmat joi că măsura prevăzută în Codul fiscal care vizează majorarea impozitului cu până la 500% pentru clădirile și terenurile situate în intravilan, care sunt neîngrijite, este "o chestiune bună".
Romania TV
03 sept. 2015, 12:55
Ponta: Majorarea impozitului pe clădirile neîngrijite cu 500%, o chestiune foarte bună

„Noi ne facem job-ul nostru foarte bine și faptul că există consens politic e și mai bine. (…) În final s-a votat Codul fiscal cum l-a propus Guvernul, că eu nu am văzut vreo modificare, s-au amânat niște lucruri, dar în rest nu am văzut nicio modificare. A fost cea cu 500% pentru clădirile abandonate, aia e o chestiune foarte bună. (…) Clădirile lăsate în ruină și din care există încă în orașele din România destul de multe„, a spus Ponta, la Parlament.

Plenul Camerei Deputaților a adoptat joi cererea de reexaminare a Codului fiscal, cu un amendament care prevede acordarea posibilității consiliilor locale de a majora impozitul pe clădiri și pe teren cu până la 500% pentru clădirile și terenurile situate în intravilan și neîngrijite.

Victor Ponta a reiterat faptul că nu doreşte încă un mandat în fruntea Guvernului, dar că intenţionează să îl ducă la capăt pe cel din prezent „cât timp există sprijinul coaliţiei”: „Dacă lucrurile merg bine, de ce să le schimbăm? România este cea mai stabilă ţară din regiune şi cu cel mai rapid ritm de dezvoltare economică dintre toate ţările din jurul nostru. Ar fi păcat să stricăm ceva ce merge bine, mai aes că sunt alegeri la anul. Eu nu mai candidez pentru funcţia de prim ministru. Au timp ceilalţi să se pregtească, să aflăm ce vor să facă. Deocamdată am înţeles că vor să organizeze alegerile – domnul Blaga. OK, am înţeles asta. Mai departe ce vor să facă? Se mai gândesc şi ei până la anul şi ne anunţă”.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Atacantul intrat pe lista FCSB este un brazilian de 26 de ani. La mijloc sunt 400.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
De cine poate fi contestat testamentul: acte necesare în 2026
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo a numit fotbalistul ”cu 100 de clase” peste el: ”Nu se apropia nimeni de minge!”
MediaFlux
ANAF pregătește controale majore la persoanele fizice în următoarea perioadă. Șeful Fiscului a confirmat: Nu facem control pe rude
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil