PMP: Criza imigranţilor se ACUTIZEAZĂ, iar România NU ARE un plan COERENT de gestionare a problemei

Partidul Mișcarea Populară solicită Președinției și Guvernului să ia de urgență măsurile care se impun pentru a proteja România în fața valului de imigranți, să elaboreze un plan de acțiune pentru gestionarea eficientă a crizei și să fie convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării pentru elaborarea unei strategii.
Ionela Marcu
04 sept. 2015, 15:52
PMP: Criza imigranţilor se ACUTIZEAZĂ, iar România NU ARE un plan COERENT de gestionare a problemei

„Deși criza refugiaților este problema numărul unu pe agenda liderilor europeni, la București, șeful statului este mult prea ocupat cu vizitele externe, iar prim-ministrul cu vizitele la DNA. Între timp, criza se acutizează, iar România nu are un plan coerent de acțiune pentru gestionarea eficientă a problemei„, se arată într-un comunicat transmis vineri AGERPRES de PMP.

Citeşte şi: CRIZA IMIGRANŢILOR. O MIE de refugiaţi, din Ungaria pe jos spre Austria şi Germania. Evadaţii au fost prinşi

PMP adresează mai multe întrebări autorităților privind această problemă: „suntem pregătiți logistic pentru acest val de refugiați și în perspectiva altor valuri ce ar putea urma?, care este capacitatea de preluare a refugiaților și cum va fi gestionată situația în cazul în care numărul acestora vă crește? la ce riscuri este supusă populația României? suntem de pregătiți pentru a reacționa prompt eventualelor pericole? care sunt costurile pe care România le are de suportat în cazul găzduirii unui număr de refugiați pe teritoriul țării noastre? care este poziția României în privința cotelor repartizării refugiaților?”.

„Sunt doar câteva întrebări la care conducerea României nu are, deocamdată, niciun răspuns. Prin urmare, PMP cere președintelui Klaus Iohannis și premierului Victor Ponta elaborarea de urgență a unui plan de acțiune pentru gestionarea eficientă a crizei, astfel încât românii să se simtă în siguranță în țara lor.

De asemenea solicităm convocarea unui CSAT în care să se stabilească o strategie și nu să se aștepte până în ultima clipă”, se mai arată în comunicat.

Citeşte şi Comisia Europeană confirmă. Există un nou plan de redistribuire a imigranţilor. Care va fi cota ROMÂNIEI

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică