Proteste-maraton la Chişinău: Premierul Valeriu Streleţ dă vina pe predecesorul său

Premierul moldovean Valeriu Streleț a atribuit predecesorului său în această funcție, Iurie Leancă, o parte din responsabilitatea pentru agravarea situației sociale din Republica Moldova, la originea nemulțumirii oamenilor care au ieșit în stradă, insistând că 'revendicările Platformei (civice 'Demnitate și Adevăr'), și anume demisia în lanț a conducerii statului și convocarea de alegeri anticipate, nu vor duce la schimbări în viitorul apropiat.
Romania TV
15 sept. 2015, 07:10
Proteste-maraton la Chişinău: Premierul Valeriu Streleţ dă vina pe predecesorul său

Membri și simpatizanți ai platformei civice ‘Demnitate și Adevăr’, care de nouă zile protestează non-stop în centrul Chișinăului, au anunțat că vor începe pichetarea sediilor Centrului Național Anticorupție, președinției, guvernului și parlamentului Republicii Moldova. Potrivit Agerpres, reprezentanții platformei au declarat, în cadrul unei conferințe de presă, organizată pe scena improvizată din Piața Marii Adunări Naționale, că pichetarea sediului CNA va începe marți, urmând ca pe parcursul zilei de miercuri acțiuni similare să aibă loc și la sediile președinției, guvernului și parlamentului.

Organizatorii protestelor au anunțat de asemenea că duminică, 20 septembrie, este programat un amplu marș automobilistic, urmând a fi precizate traseul și ora la care va avea loc acesta. Reprezentanții platformei civice ‘Demnitate și Adevăr’ au solicitat totodată convocarea de urgență a unei ședințe extraordinare a legislativului, la care să fie discutate revendicările protestatarilor.

Participanții la acțiunile de proteste din centrul Chișinăului cer demisia conducerii statului și organizarea de alegeri anticipate, cereri respinse de actuala putere care consideră că astfel de revendicări vor arunca Republica Moldova într-o criză politică și economică profunde. Sute de persoane s-au aflat în noaptea de luni spre marți, în pofida frigului, în corturile instalate în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău. Potrivit organizatorilor, numărul corturilor a ajuns deja la 350, iar oamenii continuă să vină. Ei spun că vor sta sub cerul liber până când guvernanții își vor da demisia.

Guvernul Leancă a comis o serie de gafe fenomenale din cauză că nu a înțeles cum decurg anumite procese. Vârful tuturor problemelor s-a întâmplat în acea perioadă, a afirmat Valeriu Streleț, făcând referire în special la devalizarea cu 1 miliard de dolari a trei bănci moldovene, în cadrul așa-numitei afaceri ‘furtul secolului’. Cei care au venit să susțină apelul Platformei au venit cu scopul de a obține o ameliorare cât mai rapidă a nivelului lor trai. Nu știu dacă toți înțeleg până la capăt cât de departe e acest obiectiv dacă s-ar merge pe calea propusă de Platforma DA‘, a afirmat Valeriu Streleț într-o emisiune difuzată luni seara de un post de televiziune local.

Citeşte şi Preşedintele Parlamentului de la Chişinău: Demisiile cerute de protestatari ar duce la o criză politică

În ceea ce privește revendicările protestatarilor, premierul moldovean învestit în funcție la 30 iulie a declarat: „Am spus că suntem gata să discutăm orice în afară de demisia guvernului, pentru că nu am dreptul moral s-o fac, pentru că abia am început activitatea„.

(Alegerile) anticipate sunt cel mai prost scenariu posibil care poate să existe. Ele trebuie evitate. Având un guvern votat de o majoritate parlamentară, având o atitudine pozitivă a partenerilor europeni și o discuție clară cu FMI, ar fi un act de suicid public”, a insistat primul ministru moldovean.

El a adăugat că inițiativele enunțate de Platforma civică DA sunt astăzi desfășurate de executivul său, deoarece toate acestea sunt prevăzute în programul de guvernare al alianței de guvernare: „Am senzația că au făcut copy/paste„.

Citeşte şi Organizatorii protestelor de la Chişinău îndeamnă populaţia la nesupunere şi grevă generală

Sute de persoane se aflau în noaptea de luni spre marți, în pofida frigului, în corturile instalate în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, în a noua zi de proteste-maraton. Potrivit organizatorilor, numărul corturilor a ajuns deja la 350, iar oamenii continuă să vină. Ei spun că vor sta sub cerul liber până când guvernanții își vor da demisia, a relatat Jurnal.md.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Massimo Moratti, președintele de legendă al lui Inter Milano, a ajuns la terapie intensivă!
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Preț carburanți joi, 28 august 2025: S-a scumpit prețul unui litru de benzină! Cu cât se vinde
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Cosmeticele care vor fi interzise în magazine de la 1 septembrie. Ce substanță periculoasă conțin
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Imagini dramatice în Mamaia. Un turist, salvat de la înec în ultima clipă