Ponta: Vreau să-mi duc mandatul până în decembrie 2016

Victor Ponta a încercat, marţi seara, să pună din nou capăt speculaţiilor legate de o posibilă retragere a sa din funcţia de prim ministru al României. Astfel, premierul a declarat, la o emisiune de televiziune, că vrea să îşi ducă mandarul până în decembrie 2016.
Iulian Tudor
15 sept. 2015, 19:42
Ponta: Vreau să-mi duc mandatul până în decembrie 2016

Cât se poate de clar şi de transant, vreau să-mi duc mandatul la bun sfârşit până în decembrie 2016. Am promis oamenilor înapoi pensiile, salariile, am promis scăderea TVA-ului, le-am făcut. Dar când rezolvi 100 de probleme, apar alte 100.

Sunt câteva lucruri importante pe care vreau să le fac anul acesta şi la anul, care privesc viaţa oamenilor. Mă refer la legea salarizării în domeniul bugetar, mă refer la acele măsuri din Codul Fiscal, care au fost amânate un an şi care pot fi devansate, ajutând companiile să facă mai multe locuri de muncă, să-i plătească mai bine pe angajaţi.

Mă refer la salariul minim, pentru că întotdeauna e bine să ai locuri de muncă bine plătite, dar cei care au salariul minim sau pensiile mici sunt cei care au cel mai mult de suferit. Mă refer la combaterea evaziunii fiscale, pentru că toţi banii pe care i-am strâns şi pe i-am dus la 1 octombrie cresc cu 25% veniturile din Sănătate. Şi cu cei din Educaţie am vorbit despre creşterea veniturilor. Eu nu zic că în decembrie 2016 o să termin toate treburile pe care le am la Guvern, însă mandatul o să-l duc la bun sfârşit„, a declarat Victor Ponta.

Premierul a remarcat că indiferent de disputele politice, adversarii săi politici nu se plâng că guvernarea merge prost, au alte motive. „Adversarii politici cer să se schimbe Guvernul, dar nimeni nu zice pentru că guvernarea merge prost, au alte motive. Cred că dacă cea merge bine, să nu stricăm. Anul viitor vor fi alegeri şi românii vor decide la vot. Deocamdată lucrurile merg bine şi vreau să rămân să-mi termin mandatul„, a conchis premierul.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Monica Bousquet, culturista care face furori la 64 de ani. Cum arată, de fapt
Capital.ro
Noi reguli bancare în UE începând de azi, 9 octombrie. Băncile aplică sistemul de control pentru IBAN și beneficiar
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Meteo 9 octombrie. ANM anunță în ce zone lovesc ninsorile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar