CRIZA IMIGRANŢILOR. Preşedintele croat a cerut armatei să fie pregătită să apere graniţele ţării

CRIZA IMIGRANŢILOR. Președintele Croației, Kolinda Grabar-Kitarovic, a cerut joi armatei să fie pregătită să protejeze granițele țării de migrația ilegală, în caz de nevoie, relatează agențiile Hina și Reuters.
Romania TV
17 sept. 2015, 17:33
CRIZA IMIGRANŢILOR. Preşedintele croat a cerut armatei să fie pregătită să apere graniţele ţării

”Președintele s-a întâlnit cu șeful Statului Major al armatei, generalul Drago Lovric, și i-a cerut ridicarea nivelului de alertă și ca forțele armate să fie pregătite, în caz de nevoie, pentru a proteja granițele naționale de migrația ilegală”, a declarat o sursă apropiată șefei statului croat.

Ca urmare a escaladării crizei refugiaților, Kolinda Grabar-Kitarovic si-a scurtat vizita sa în peninsula Istria, din vestul Croației, si a convocat pentru vineri Consiliul de Securitate Internă. Ea si-a exprimat joi nemultumirea fată de evolutiile de la frontiera de est a tării, unde un număr mare de refugiati sosesc din Orientul Mijlociu.

”Trebuie să analizez toate informațiile si, repet, sunt nemultumită fată de ceea ce s-a întâmplat până acum. Mă tem că situatia scapă de sub control într-o anumită măsură, întrucât nu este bine atunci când oamenii îti trec granita ilegal”, a subliniat presedintele croat.

Anterior, ministrul de interne croat Ranko Ostojic a anunțat că țara sa nu mai poate primi imigranți, pe fondul creșterii masive a numărului acestora care, în încercarea de a ajunge în vestul Europei, intră pe teritoriul croat după ce Ungaria și-a închis granița cu Serbia.

Ostojic a precizat că țara sa le oferă migranților o călătorie sigură până la centrele de primire din jurul capitalei Zagreb, dar a precizat că persoanele care nu solicită azil vor fi considerate imigranți ilegali. ”Croația nu va putea primi mai mulți oameni”, a declarat presei Ostojic, în orașul Tovarnik, situat la granița cu Serbia.

Premierul croat Zoran Milanovic avertizase deja, joi dimineață, că țara sa are capacități limitate de primire și de înregistrare a migranților care tranzitează teritoriul croat după ce Ungaria și-a închis frontierele.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet