PNL va elabora un Cod al incompatibilităţilor pentru a preveni corupţia

Copreşedintele PNL Vasile Blaga a declarat, vineri, că PNL va elabora un Cod al incompatibilităţilor pentru a preveni corupţia. Acesta a mai spus că ANI ar putea avea şi un rol de control prevenitiv, urmând ca instituţia să primească fonduri suplimentare, pentru suplimentarea personalului.
Iulian Tudor
18 sept. 2015, 16:19
PNL va elabora un Cod al incompatibilităţilor pentru a preveni corupţia

Ne propunem să şi facem un apel şi către celelalte partide politice să uniformizeze legislaţia în domeniul regimului incompatibilităţilor adică să gândim un cod al incompatibilităţilor pentru a încuraja integritatea şi pentru a preveni corupţia, pentru că în acest moment (…) sunt nu mai puţin de 275 de acte normative, în care se face trimitere la conflictul de interese„, a declarat copreşedintele PNL Vasile Blaga, potrivit Mediafax.

Vasile Blaga a mai afirmat că PNL nu îşi propune să restrângă aria incompatibilităţilor sau să intervină în funcţionarea ANI sau a altor instituţii, afirmând că PNL va propune însă ca Agenţia să aibă şi „un rol de control prevenitiv, ex-ante”, dându-i posibilitatea să facă acest lucru prin alocări de fonduri suplimentare pentru a creşte numărul personalului, aferent acestor scopuri.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai