CRIZA IMIGRAŢILOR. Victor Ponta: România trebuia să procedeze ca Polonia. Ce îi reproşează lui Iohannis

Premierul Victor Ponta a declarat joi, la România TV, că în cadrul UE România ar fi trebuit să negocieze, procedând în acelaşi mod ca și Polonia care, la ultimul Consiliu JAI, nu s-a mai opus cotelor obligatorii de refugiați.
Iulian Tudor
24 sept. 2015, 17:02
CRIZA IMIGRAŢILOR. Victor Ponta: România trebuia să procedeze ca Polonia. Ce îi reproşează lui Iohannis

„A fost o decizie pe care ne-am asumat-o cu toţii (…) Problema noastră este de a negocia în cadrul UE. Ştim foarte bine că dacă eşti contra sau dacă rămâi pe dinafară nu este o tactică câştigătoare în Uniunea Europeană (…) Uitaţi, spre exemplu Polonia, care a fost la fel ca şi noi împotrivă, după aceea a negociat şi a obţinut ceva. (…) Eu cred că e un efort comun (…) pentru autorităţi locale, servicii de informaţii, pentru ONG, pentru a putea să facem această integrare a celor care vor să stea în România„, a arătat şeful Guvernului.

Citeşte şi: Ponta: „Eu mă întreb dacă Iohannis nu a făcut cumva PRESIUNI ca să fiu TRIMIS în JUDECATĂ?”

În plus, premierul a precizat că România trebuie să dea un exemplu pozitiv faţă de ţările vecine.

Pe de-o parte, să arătăm că România nu este o ţară ca Ungaria xenofobă, şovină şi că este o ţară tolerantă şi normală. Pe de altă parte, să înţelegem şi provocările, că vorbim de cazare, masă, de locuri de muncă, de şcoală pentru copii, spitale. Adică e chestiune complexă”, a precizat Victor Ponta.

Întrebat despre faptul că Klaus Iohannis s-a arătat iritat de declaraţia potrivit căreia nu domnia sa ar fi trebui să meargă la Consiliul European pentru că acolo este locul şefilor de Guverne, Victor Ponta a răspuns:  

„Cred că nu a înţeles despre ce era vorba. Domnia sa(n.r. Klaus Iohannis), eu o spun tot timpul şi nu o zic într-un sens negativ, are, aşa, o aroganţă şi ne priveşte pe toţi cu superioritate şi aceasta îl împiedică să citească uneori lucruri importante”, a adăugat prim-ministrul.

El a adăugat că, „strict politic”, nu-și dorea să meargă la Consiliul European, pentru că, după votul din Consiliul JAI, România nu era într-o situație prea bună.

„Am rămas noi cu Ungaria, cu Slovacia, cu Cehia împotriva restului Europei. Deci, nu era vorba de calcul politic. Dl Iohannis, când nu e arogant, înțelege. Când e arogant nu înțelege despre ce e vorba. (…) O să ne ocupăm și de chestiunea primirii refugiaților pentru că ați văzut ce puternic a fost dl Iohannis: a bătut cu pumnul în masă și a rămas ca europenii, nu ca noi”, a susținut premierul.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Xavi Pascual, cea mai mare lovitură dată de Dinamo în handbalul românesc în ultimele decenii: “Este o enciclopedie de manager sportiv!”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. O legendă a cinematografiei s-a stins. Toți românii au iubit-o. A marcat multe generații
Playtech.ro
Suspendarea permisului de conducere pentru viteză în Codul Rutier 2026 – când primești amendă, când rămâi fără carnetul de șoferi în localitate, pe DN și autostradă
Adevarul
Întâmplările stranii de la originea stațiunii Semenic, perla Banatului Montan: „Oferă mai mult decât Davosul”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa șefilor de la Rapid: ”Ați transferat balastru, rumeguș, borduri”
MediaFlux
SUA vor ca Ucraina și Rusia să încheie un acord de pace în martie! În mai ar putea fi organizate alegeri în Ucraina simultan cu un referendum
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil