Locurile din România pe care trebuie să le vizitezi noaptea

Te-ai gândit vreodată că unele atracţii turistice sunt mai frumoase după lăsarea întunericului? Ei bine, iată 3 astfel de obiective turistice pe care trebuie neapărat să le vezi la lumina lunii.
Romania TV
28 sept. 2015, 10:25
Locurile din România pe care trebuie să le vizitezi noaptea

De data aceasta încearcă să fii un turist altfel şi să duci vacanţa la un alt nivel, stabilindu-ţi programul de vizitare după ce soarele apune.

Una dintre atracţiile turistice care devine şi mai interesantă pe timp de noapte este Dino Parc Râşnov, parcul tematic cu dinozauri care se află în apropierea Cetăţii Râşnov. Aşadar, dacă vrei să trăieşti o experienţă inedită, alege un tur de noapte al parcului. Traseul este dotat cu o instalaţie de sunet şi lumini, care amplifică senzaţiile tari pe care ţi le dă oricum priveliştea. Tururile de noapte sunt ghidate şi încep de la 19:30, respectiv 20:00, în zilele de marţi, vineri şi sâmbată.

(w500)

(w500)

Citeşte şi Noul parc de distracţii din Herăstrău s-a deschis. Vezi cum arată FOTO

Mai mult decât atât, parcul este dotat şi cu un cinematograf 9D, care te va impresiona cu mişcări hidraulice ale scaunelor, apă, vânt, zapadă, fum şi chiar şi pistoale interactive. Pentru accesul în incinta cinematografului se achită o taxă suplimentară de 10 lei.

Un alt loc ce are un farmec aparte în întunericul nopţii este celebrul Parc Copou. Simbol al oraşului Iaşi, parcul este iluminat în aşa fel încât noaptea devine cel mai romantic loc din oraş, atrăgând zeci de cupluri de îndragostiţi. Aleile parcului capătă un aspect cu totul diferit pe timp de noapte, lumina felinarelor creând o atmosferă specială.

Parcul este amplasat pe dealul Copoului şi datează de la început de secol al XIX-lea, fiind cel mai vechi parc ieşean. Acesta găzduieşte celebrul Tei al lui Eminescu, la umbra căruia scriitorul se odihnea alături de bunul său prieten Ion Creangă ori petrecea ore în şir cu Veronica Micle.

(w500) Parcul Cop

În mijlocul parcului vei găsi şi „Obeliscul cu lei”, monument ridicat în cinstea reformelor introduse de către Pavel Kiseleff în Moldova. Construcţia a fost ridicată după planurile lui Gheorghe Asachi, după ce principele Mihail Sturdza şi-a dat acordul.

Citeşte mai mult pe feminis.ro.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Tragedie în sportul românesc! A decedat un fost mare internațional, cu două prezențe la Cupa Mondială
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente. Au nevoie de adeverință de la asociația de proprietari
Playtech.ro
Cum îți verifici istoricul de sancțiunilor rutiere și punctele de penalizare complet online, fără vizite la ghișeu. Anunțul Poliției Române despre digitalizare
Adevarul
Iranul a lovit radarele sistemelor antirachetă ale SUA din Orientul Mijlociu
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj