ALEGERI în PSD. Buletinele de vot pentru alegerea preşedintelui au fost tipărite şi trimise în judeţe

Președintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, sâmbătă, la Iași, că au fost deja tipărite și trimise în județe buletinele de vot care vor fi folosite la scrutinul din 11 octombrie pentru alegerea președintelui Partidului Social Democrat.
Romania TV
03 oct. 2015, 15:07
ALEGERI în PSD. Buletinele de vot pentru alegerea preşedintelui au fost tipărite şi trimise în judeţe

În fiecare localitate va exita cel puţin o secție de vot, iar procesul de votare se va desfășura între orele 8.00-20.00.

„Buletinele de vot au fost deja tipărite și trimise în județe. Este vorba de 530.840 de membri, la care se adaugă 10 la sută buletine de vot, pentru siguranță, ca la orice alegeri. Sunt așteptați să voteze toți membrii de partid. Membrii de partid care nu sunt în localitatea lor nu pot vota decât dacă au la ei o adeverință eliberată de președintele organizației județene din care face parte, adeverință care va rămâne lipită pe lista suplimentară respectivă”, a precizat Liviu Dragnea, prezent în localitatea suceveană Poiana Stampei.

Preşedintele interimar al PSD a precizat că toţi candidaţii la alegerile locale vor fi validaţi după „consultarea oamenilor”, fără să dea însă detalii cu privire la modul în care se va întâmpla acest lucru. Dragnea a precizat că dacă un candidat nu întruneşte susţinerea necesară va fi „scos” de pe liste.

Pe de altă parte, el a spus că alegerea preşedintelui PSD prin votul tuturor membrilor va include şi o consultare privind obiectivele politice ale partidului.

„Este pentru prima dată când un partid din România dă tuturor membrilor posibilitatea să-şi aleagă preşedintele”, a precizat Dragnea, adăugând că, săptămâna viitoare, vor fi transmise în toate organizaţiile judeţene chestionare prin care se doreşte să fie validate obiectivele politice ale PSD.

„Vor fi milioane de chestionare care vor fi distribuite de militanţii noştri, astfel încât oferta noastră politică să fim siguri că are susţinere foarte mare. Ne interesează ca noi să avem o legătură foarte strânsă cu cetăţenii”, a mai spus Dragnea.

Pe 11 octombrie, social-democrații urmează să își aleagă președintele.

În cursa pentru șefia formațiunii a rămas doar Liviu Dragnea, după ce candidaturile lui Daniel Savu și Șerban Nicolae au fost respinse de Comitetul Executiv Național al PSD.

Pe 18 octombrie va fi aleasă echipa de conducere a PSD, în cadrul unui Congres extraordinar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Sigla lui Dinamo, motiv de scandal în direct Andrei Nicolescu vs Dănuț Lupu: „E o minciună care inflamează spiritele!” / „Ceartă-te cu domnul Badea!”
Capital.ro
Vremea se schimbă radical în România. Canicula este urmată de furtuni, vijelii și o răcire accentuată
Playtech.ro
Poți parca mașina în fața propriei porți? Situația în care proprietarul poate fi amendat chiar dacă locuiește acolo
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Gigi Becali i-a forțat plecarea antrenorului de la FCSB, iar rivalii au jubilat: ”Acum avem mai multe șanse!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat