Contagiunea: Franţa e cea mai lovită de problemele Italiei

Cu o expunere a sistemului bancar pe Italia de 300 miliarde euro, Franţa este cea mai vulnerabilă dintre ţările AAA din Europa. Franţa se împrumută la cea mai mare diferenţă de dobândă faţă de Germania de la înfiinţarea Zonei euro.
Romania TV
10 nov. 2011, 13:46
Contagiunea: Franţa e cea mai lovită de problemele Italiei

Capacitatea Franţei de a pune umărul alături de Germania la salvarea euro a fost pusă sub semnul întrebării de către pieţe în ultimele luni. Franţa este cea de-a doua mare economie a Europei şi pare a fi una dintre ţările cu o economie solidă. Însă francezii îşi iau porţia de risc din expunerea pe ţările PIIGS, cea mai importantă în acest moment fiind cea pe Italia, ţară care riscă să intre definitiv pe drumul fără întoarcere.

Sunt două canale prin care Franţa este expusă la criza europeană. Primul, şi cel mai direct pentru statul francez este prin Fondul European de Stabilitatea Financiară. Franţa are a doua cea mai mare contribuţie la EFSF, după Germania, 20,3% sau 158 miliarde de euro. Nivelul garanţiilor pune Franţa în situaţia de a-şi pierde ratingul maxim de investiţii AAA. Guvernul francez a încercat să ia măsuri pentru a preveni această situaţie şi a a anunţat recent noi măsuri de austeritate care să reducă deficitul bugetar.

Însă bugetul statului mai poate fi atacat şi dinspre sistemul bancar. Băncile franceze au expuneri totale de 410 miliarde de dolari pe Italia, conform datelor Băncii Reglementelor Internaţionale de la jumătatea anului, citate de Reuters. Din această sumă, 106,8 miliarde de dolari este expunerea pe datoria suverană, iar alte 44,7 miliarde dolari este reprezentată de expunerea directă pe băncile italiene, în restul sumei fiind cuprinse creditele acordate sectorului privat. Citeşte mai mult pe MONEY.RO

DailyBusiness
Români jefuiți în Turcia, la un hotel de lux, în 2025. S-au furat banii din seif și înlocuiți cu bancnote false
Spynews
”Dumnezeule, ce ne-ai dat să trăim!”. Alina Marymar, șocată! Are legătură cu nepotul ei decedat, Lucas. Mulți nu cred că e o coincidență
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce studii are, de fapt, Adelina, soția lui Cristi Chivu. A urmat o facultate din România de care puțini au auzit
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă. Judecătorii au dat verdictul azi, 1 septembrie
Playtech.ro
Cum arată noul Formular 112? Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate, modificată
Adevarul
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
Cea mai frumoasă voleibalistă a lumii a publicat imagini mai mult decât îndrăznețe în costum de baie
kanald.ro
S-a scumpit rovinieta și taxa de pod de la Fetești
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu s-a întors în România! Cu cine a fost surprinsă vedeta, după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Breaking! Ce transfer ar putea face Gigi Becali: 'E titular și e under'. Propunerea a venit în direct
MediaFlux
Răsturnare de situație în privința Pachetului doi. PSD declanșează revoluția
stirilekanald.ro
Cutremur de 6 grade cu peste 800 de morți. Alte sute de oameni, dați dispăruți și căutați sub dărâmături
Acesta este cauza pentru care femeile își pierd dorința: 4 motive cheie!