De ce copilul tău nu mai vrea la grădiniţă?

Multe mamici s-au trezit cu refuzul categoric al copiilor lor de a mai merge la gradinita. Fie ca vrea sa mai doarma sau inca nu si-a facut prieteni acolo ori nu ii place de doamna educatoare, copiii gasesc tot felul de motive de a absenta de la gradinita.
Alina Costache
09 oct. 2015, 19:34
De ce copilul tău nu mai vrea la grădiniţă?

Ce inseamna „nu mai vreau la gradinita”?

Multi copii incep sa planga de cand se trezesc dimineata si spun ca nu mai vrea la gradinita, rugandu-si parintii sa nu-l mai duca, sa ramana acasa, sa mearga la bunici sau in oricare alta parte. Uneori cei mici sunt capabili sa argumenteze cererea lor, sustinand ca „nu le place la gradinita”, „nu le place mancarea”, „doamna este rea”, „copiii sunt rai”, „ii este dor de mama”, „ii este somn” ori „vrea sa se joace acasa”.

Cei mai multi parinti nu stiu daca sa ia in serios nemultumirile lui, se intreaba daca la gradinita este bine tratat copilul si daca nu cumva este prea mic sau prea rasfatat pentru a lua in serios gradinita.

Nici pentru adulti trezitul de dimineata si plecarea la lucru nu este un lucru placut, insa copiii devin mai sensibili, mai ales la gandul ca vor sta inca o zi departe de mami si tati. Cu toate acestea, de multe ori, educatoarele linistesc parintii spunandu-le ca cel mic se opreste din plans imediat dupa ce ei pleaca si este vesel toata ziua, lucrand si jucandu-se cu ceilalti copii. In aceste conditii, parintii pot spera ca aceste proteste de dimineata sa inceteze in cateva saptamani si copilul sa mearga cu placere la gradinita.

Este necesar un timp de acomodare, in care invata numele colegilor, se imprieteneste cu unii dintre ei, se obisnuieste cu educatoarele, cu interiorul gradinitei si cu activitatile de acolo. Nu te astepta ca micutului tau sa ii placa la gradinita din prima zi sau saptamana. El are nevoie de timp pentru a se simti in largul lui.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Gheorghe Tadici răspunde acuzelor fără precedent: „Nu pot să iau în seamă toţi anonimii! Pentru prima dată în 50 de ani deschid un proces!”. Tatăl Francescăi Bălan, drept la replică. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Câți bani ai voie să transferi într-o zi fără să fii raportat automat de bancă la ANAF. Praguri valabile în 2025
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Cardurile de alimente, încărcate cu 125 de lei. Unde au ajuns primii bani înainte de Crăciun
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje