AEP prezintă, marți, în Comisia de cod electoral o primă formă a legii votului prin corespondenţă

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) urmează să prezinte, marți, o primă formă a legii votului prin corespondență Comisiei de cod electoral, urmând ca săptămâna viitoare proiectul să fie dezbătut de Senat, a anunțat președintele comisiei, Gabriel Vlase.
Iulian Tudor
12 oct. 2015, 14:51
AEP prezintă, marți, în Comisia de cod electoral o primă formă a legii votului prin corespondenţă

Autoritatea competentă (AEP — n.r.) are termen 48 de ore pentru elaborarea legii privind alegerile parlamentare și veniți și cu completări la prezidențiale. Le discutăm în comisie. V-aș propune dacă putem până mâine, la ora 16,00, să facem încă o scurtă ședință a comisiei. În condițiile în care ați putea veni cu trunchiul de lege, mâine, la ora 16,00, începem să ne uităm pe subiectul în sine în așa fel încât poimâine să discutăm eventualele chestiuni pe care nu le-am înțeles bine„, a declarat președintele Comisiei de cod electoral, Gabriel Vlase, reprezentanților AEP, informează Agerpres.

Grupurile parlamentare ale PSD, PNL și UDMR și-au prezentat luni în Comisia de cod electoral punctele de vedere cu privire la legea votului prin corespondență.

Gabriel Vlase a explicat că social-democrații doresc aplicarea votului prin corespondență la parlamentare și nu au o problemă ca acesta să fie valabil și la prezidențiale. PSD vrea ca înregistrarea celor care doresc să voteze prin corespondență să se facă cu șase luni înainte de fiecare proces electoral.

Deputatul liberal Mihai Voicu a precizat că PNL vizează aplicarea votului prin corespondență la alegerile parlamentare din 2016, dar și la europarlamentare și prezidențiale, iar înregistrarea celor care doresc să-și exprime acest vot din străinătate să se facă înainte de fiecare proces electoral.

Potrivit deputatului UDMR Marton Arpad, Uniunea vrea ca votul prin corespondență să se aplice doar pentru alegerile prezidențiale, iar înregistrarea votanților din străinătate să aibă loc la data de 1 aprilie a anului electoral.

CITEŞTE ŞI: UDMR nu susţine votul prin corespondenţă

DailyBusiness
Cum să ții praful departe vara. Metoda care va menține casa curată și aerisită
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Cine e românul care se ocupă de concertul lui Jennifer Lopez în România. Organizatorul e celebru în industrie
Capital.ro
TAXE obligatorii. Se achită în toată Europa, inclusiv în România. Statul încasează tot
Playtech.ro
Cât costă o autorizație construcție gard în 2025: când ai nevoie și cum faci procedura corectă
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Imagini exclusive cu Jennifer Lopez în România: Diva a avut parte de un incident la intrarea în hotel! Cum a fost surprinsă artista
Evz.ro
Zi infernală în România. Temperaturi de coșmar
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Bancomatele, închise la nivel național. Tranzacțiile în numerar, interzise definitiv: Un pas în spate
StirileBZI
TVA mai mare de la 1 august! Anunțul făcut de Nicușor Dan după summitul de la Salzburg
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini fabuloase cu Jennifer Lopez la București: Cântăreața, blocată în ușile rotative la hotel
Românii peste 45 de ani care nu lucrează vor primi un ajutor de la stat pentru a ieși la pensie