Italia: Un muzeu arde operele de artă în semn de protest faţă de reducerile bugetare

Directorul Muzeului de artă contemporană din Casoria, un oraş aflat în apropiere de Napoli, a ars o operă de artă din această instituţie pentru a protesta faţă de importantele reduceri bugetare din domeniul culturii anunţate de guvernul italian.
Romania TV
18 apr. 2012, 12:53
Italia: Un muzeu arde operele de artă în semn de protest faţă de reducerile bugetare

În după-amiaza de marţi, fondatorul şi directorul muzeului, Antonio Manfredi, a dat foc unui tablou pictat de artista franceză Séverine Bourguignon, care şi-a dat în prealabil acordul şi a urmărit incendierea operei sale, în direct, pe Skype.

„Miile de opere de artă pe care le expunem sunt oricum promise distrugerii din cauza indiferenţei guvernului”, a declarat Manfredi.

Antonio Manfredi intenţionează să ardă trei astfel de opere de artă în fiecare săptămână, în cadrul unei iniţiative ce a fost denumită „Art war” (Războiul artei, n.r.).

Acest director de muzeu, exasperat de ameninţările mafiei şi de lipsa de iniţiativă a guvernului în ceea ce priveşte protejarea patrimoniului italian, s-a evidenţiat deja în 2011, când i-a trimis o scrisoare cancelarului german Angela Merkel în care i-a cerut azil.

„Germania este una dintre puţinele ţări care nu au tăiat bugetul culturii. Această ţară alocă mulţi bani cercetării, nu ca aici”, a declarat Manfredi. Pentru a-şi evidenţia şi mai mult iniţiativa, directorul a postat un drapel german în faţa muzeului.

„Dacă guvernul lasă Pompeiul să se prăbuşească, ce speranţă poate avea muzeul meu?”, a adăugat Manfredi, după o serie de prăbuşiri înregistrate în celebrul oraş antic din apropiere de Napoli.

Deşi nu a primit niciun răspuns de la Angela Merkel, celebrul centru de artă Tacheles din Berlin i-a oferit „azil artistic” în mai 2011 şi posibilitatea de a expune în clădirea sa opere de artă consacrate mafiei şi infiltrării ei în societate.

Sectorul culturii este unul dintre cele mai afectate de planurile de austeritate anunţate în Italia.

Ministerul Culturii a anunţat recent plasarea sub tutelă a celebrului Maxxi, muzeul de artă contemporană din Roma, din cauza datoriilor acestuia. Subvenţiile acordate acestui muzeu au fost reduse cu 43% faţă de 2010, anul inaugurării sale.

Statul italian alocă doar 0,21% din bugetul său Ministerului Culturii, în condiţiile în care Italia adăposteşte jumătate din obiectivele incluse în patrimoniul cultural mondial.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ion Țiriac a împlinit 87 de ani! Cum și-a clădit miliardarul român averea și ce cadou incredibil și-a făcut la 14 ani
Capital.ro
Lege pentru calcularea corectă a pensiilor românilor. Pensionarii au la dispoziție doar 45 de zile pentru a contesta decizia privind valoare pensiei
Playtech.ro
Cum reușesc românii să economisească în plină criză economică: „M-a pălmuit realitatea”. Ce sume pun deoparte lunar
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Se schimbă totul în acest weekend. Zodiile cele mai protejate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi