Dezvăluiri despre morţile suspecte dintr-o pădure din Vrancea. Cum au fost găsite cele trei cadavre

A patra persoană care a dispărut într-o pădure din Vrancea la începutul săptămânii este în continuare de negăsit. Joi a apărut informaţia că femeia ar fi fost găsită spânzurată, însă informaţia nu a fost confirmată de anchetatori. Femeia a dispărut în pădure luni seara, împreună cu sora ei şi cu cele două două fiice ale acesteia, care au fost găsite decedate, medicii legişti stabilind că au murit de frig.
Romania TV
15 oct. 2015, 09:46
Dezvăluiri despre morţile suspecte dintr-o pădure din Vrancea. Cum au fost găsite cele trei cadavre

UPDATE: Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, în urma necropsiei efectuate de către medicii legişti s-a stabilit că toate cele trei persoane, mama şi cele două fiice, au suferit un şoc hipotermic, în urma căruia s-a instalat decesul.

Elena Iordache, în vârstă de 41 de ani, a plecat împreună cu o sora ei şi cu cele două fiice ale acesteia dinspre Poiana Cristei spre Cârligele şi au vrut să scurteze drumul prin pădure. Ele nu au mai ajuns, însă, acasă, iar când oamenii din sat au plecat în căutarea lor, pe trei dintre ele le-au găsit moarte în pădure, marţi.

Joi, în jurul prânzului, a apărut informaţia că ar fi fost găsită şi Elena Iordache, spânzurată într-un copac, potrivit România TV. Informaţia nu a fost, însă, confirmată de autorităţi.

De marţi dimineaţă, peste o sută de poliţişti, jandarmi, pompieri, pădurari şi voluntari au căutat-o pe femeie în ultimele două zile în Pădurea dintre Poiana Cristei şi Cârligele, însă parcă intrase în pământ.

Femeia plecase împreună cu sora ei, Dumitra Iordache (44 de ani), şi cu fetele acesteia, Viorica, de 14 ani, şi Mădălina, de 3 ani, prin pădure, dar nu au mai ajuns acasă. Ultimele trei au fost găsite moarte marţi dimineaţă. Cele două fete au murit îmbrăţişate, cel mai probabil în încercarea de a se încălzi. Erau la un kilometru distanţă de mama or, care a fost găsită şi ea moartă, cu fesul şi cu geaca fetei de 14 ani pe ea.

O variantă a autorităţilor este că, foarte probabil, mamei i s-a făcut rău, fata cea mare a încercat să o protejeze de frig şi a plecat cu sora mai mică spre Dealul Cucului pentru a căuta ajutor. Pe drum, însă, s-au rătăcit, nu au mai găsit ieşirea din pădure şi până la urmă s-au aşezat lângă tulpina unui copac, unde şi-au dat, însă, ultima suflare.

Cele trei cadavre au fost duse la Morga Focşani, unde s-au efectuat necropsii. Conform primelor date ale legiştilor, cea mai probabilă cauză a morţii a fost hipotermia, scrie monitorulvn.ro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
“Gnahore și Boateng la Rapid!” Daniel Pancu, sfătuit să-i transfere pe fundașii lui Dinamo, liberi de contract
Capital.ro
Vești bune pentru calcularea pensiei. Anii care se cumulează. Pensionarii vor primi o sumă mai mare în aceste cazuri
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi