Mihai Dincă, şeful arestului Poliţiei Capitalei, şi medicul Mihaela Iancu, vizaţi în plângerile lui Oprescu

Mihai Dincă, şeful arestului Poliţiei Capitalei şi medicul Mihaela Iancu sunt vizaţi de plângerile depuse de Sorin Oprescu, potrivit b1.ro. Avocaţii lui Oprescu spun că cei de la conducerea arestului central se fac vinovaţi de abuzuri.
Iulian Tudor
19 oct. 2015, 05:29
Mihai Dincă, şeful arestului Poliţiei Capitalei, şi medicul Mihaela Iancu, vizaţi în plângerile lui Oprescu

Avocaţii lui Sorin Oprescu susţin că edilul suspendat nu ar fi fost tratat corect, iar viaţa lui este pusă în pericol de fiecare dată când se folosesc aceleaşi ace de seringă pentru mai mulţi deţinuţi. Verificările din celula lui Oprescu au scos la iveală că acesta avea două fiole de insulină nedeclarate. Avocaţii acuză însă că, dacă nu ar fi avut dozele, Oprescu ar fi fost nevoit să aştepte şi şase ore ca medicii să îi facă tratamentul.

Şeful arestului Poliţiei Capitalei este comisar şef de poliţie Mihai Dincă, în vârstă de 39 de ani. Potrivit declaraţiei de avere pe anul trecut, Mihai Dincă a avut încasări de aproape 70.000 de lei, la care se adaugă cele ale soţiei de 42.000 de lei, dar şi suma de 51.400 lei obţinută din activităţi comerciale pe numele soţiei.

În instituţia condusă de Dincă este şi doctorul Mihaela Iancu. Cert este că împotriva celor doi s-au îndreptat cele mai multe dintre plângerile lui Sorin Oprescu.

Unul dintre avocaţii lui Sorin Oprescu a declarat că echipa de apărători ai fostului edil va depune o plângere la CEDO, în care reclamă „inactivitatea conducerii şi a medicului de la arestul Poliţiei Capitalei”, motiv pentru care clinetul lor se simte „torturat psihic”.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți