Monica Macovei despre clasarea dosarului Revoluţiei: Este o ruşine, faptele de omor sunt imprescriptibile

Europarlamentarul Monica Macovei a declarat duminică, la Târgu Mureș, că decizia Procurorilor Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția Parchetelor Militare de clasare a dosarului Revoluției este "o rușine", întrucât faptele de omor sunt imprescriptibile, iar cercetările puteau fi continuate.
Iulian Tudor
25 oct. 2015, 14:06
Monica Macovei despre clasarea dosarului Revoluţiei: Este o ruşine, faptele de omor sunt imprescriptibile

‘Este o rușine clasarea dosarului Revoluției, faptele de omor sunt imprescriptibile și asta datorită legii pe care eu am scris-o și am inițiat-o, a intrat în vigoare în 2012, deci omorul este imprescriptibil, și în al doilea rând, tot prin această lege am introdus imprescriptibilitatea crimelor împotriva umanității sau crimele de război, indiferent la data la care au fost comise. Deci puteau să fie continuate cercetările, aici este iarăși o intervenție politică, este evident, dar problema mea este cu independența procurorilor, ei trebuie să fie independenți și să își facă treaba până la capăt.

De altfel, CEDO a condamnat statul român tocmai pentru că nu a investigat morții Revoluției pentru că nu poți să ai oameni împușcați în cap, oameni împușcați cu arme de război fără să ai vinovați. Nu se poate!’, a arătat Monica Macovei, potrivit Agerpres.

Ea a amintit că CEDO s-a pronunțat că statul român este vinovat pentru că nu a finalizat cercetările în acest caz și nu a descoperit și condamnat vinovații.

„CEDO a spus că statul român e vinovat pentru că nu a finalizat cercetările și nu avem vinovați și condamnați și a spus că niciodată aceste fapte nu trebuie să se prescrie, pentru că românii au dreptul să își cunoască propria istorie și cei care au împușcat oameni și cei care au dat ordin să fie împușcați oameni, trebuie să meargă la închisoare’, a precizat Macovei.

Parchetul General a anunțat, joi, că procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție — Secția Parchetelor Militare au clasat dosarul privind evenimentele din decembrie 1989, care au avut ca rezultat decesul, rănirea și lipsirea de libertate a unor persoane, precum și distrugerea unor bunuri.

Citeşte şi Monica Macovei cere DEMISIA lui Gabriel Oprea şi a lui Dan Mihalache

 

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală la FCSB: „Nu mai aduc asemenea jucători și nu e vorba despre discriminare”. Ce s-a întâmplat cu amenda de 20.000 de euro. Exclusiv
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Produsul viral de la Lidl pe care toată lumea vrea să îl încerce. Costă doar 10 lei şi este gata de mâncat în câteva minute
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Doliu în Familia Regală Britanică! A MURIT după ce a căzut de la o înălțime de 30 de metri
iamsport.ro
A jucat la echipa condusă de Nicu Ceaușescu și susține că familia dictatorială trafica o substanță interzisă de mare risc: ”Făceau asta, dar și vindeau evrei și germani!”
MediaFlux
Noua platformă informatică a CNAS. Anunț important pentru pacienți și medici
stirilekanald.ro
Au fost prinși de preot când făceau amor în biserică! Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai