Elena Udrea, PRIMA REACŢIE: Vreau să fiu reţinută şi să port din nou cătuşe. Dacă e circ, să fie până la capăt

Elena Udrea poate fi reţinută, dar nu şi arestată preventiv, în noul dosar, au decis, miercuri, deputaţii în şedinţa de plen. Deputatul a spus, după rezultatul votului oficial din Parlament, că îşi doreşte să fie reţinută şi să poarte din nou cătuşe.
Iulian Tudor
28 oct. 2015, 16:44
Elena Udrea, PRIMA REACŢIE: Vreau să fiu reţinută şi să port din nou cătuşe. Dacă e circ, să fie până la capăt

Pot fi retinuta, dar nu pot fi arestata. Daca au votata asa, probabil ca i-am convins pe parlamentari cu ce am spus. Nu cred ca aveau nevoie sa fie convinsi, stiu si ei prea bine ca aveam dreptate.  Ei au nevoie de curaj pentru a recunoaste abuzurile care se intampla. Se poarta exact asa cum este imaginea despre Parlament. Pana la urma ne meritam”, a declarat Elena Udrea.

Vreau sa fiu retinuta si vreau sa port din nou catuse. Haideti, daca este circ, sa fie pana la capat! Probabil ca cineva are o statisfatie deosebita sa ma vada in situatia asta„, a spus deputatul.

Udrea a mai precizat că ceea ce i se întâmplă este „o poveste de destin”. „Nu am crezut ca se va vota a treia arestare, pentru ca este strigator la cer. Ce justitie este asta care face arestari preventive fara niciun motiv? Ce pericol sunt eu acum, daca din luna mai, o instanta m-a lasat in liberatate si a constatat ca nu sunt un pericol social?

Asta e circ, nu e justitie! Iar imaginea Parlamentului are de suferit nu din cauza unor dosare penale, ci din cauza modului in care se aplica justitia si din cauza modului in care se trimit aceste cereri la Parlament si cu circul de rigoare”, a spus Udrea.

Întrebată dacă Traian Băsescu a sunat-o în timpul votului din Parlament, aceasta a spus că nu ştie, pentru că a primit numeroase apeluri de la cunoscuţi. „Am zeci, sute de telefoane si mesaje. Toata lumea a sunat. Cu Traian Basescu nu am apucat sa vorbesc. Apreciez ca este alaturi de mine, ca are incredere in mine si ma sustine. Asta arata ca este increzator ca toate lucrurile pe care le stie despre mine ca om politic sunt adevarate„, a adăugat Udrea.

Fostul ministru al Turismului a declarat că nu va contesta votul de miercuri din Plenul Camerei Deputaţilor.

„Au votat ca la rabin: hai să fie una pentru procurori, una pentru Udrea. Nu o să contest votul. Procurorii, dacă vor, mă pot cita. Vă rog să mă urmăriți de mâine încolo”, a conchis Elena Udrea.

Plenul Camerei Deputaților a admis, în cele din urmă, cererea privind reținerea Elenei Udrea și a respins arestarea preventivă, nefiind întrunite condiţiile de adoptare.

Potrivit rezultatului oficial, pentru reţinerea Elenei Udrea s-au pronunţat 123 de deputaţi, iar contra 119. Cererea de reţinere a fost astfel aprobată.

Cererea de arestare preventivă a primit în schimb 115 voturi „pentru” şi 105 „impotrivă”. Potrivit anunţului oficial, nu a fost intrunit numărul de voturi necesar pentru încuviinţarea arestării preventive a Elenei Udrea.  Astfel, Camera Deputatţilor a respins cererea de arestare preventivă.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice