Iohannis, la summitul din Malta consacrat crizei refugiaţilor. Între timp, Suedia impune controale la graniţă

Preşedintele Klaus Iohannis se află şi joi în Malta, la un summit crucial consacrat refugiaţilor. Între timp, tot mai multe ţări europene iau măsuri pentru a stăvili fluxul de imigranţi: Slovenia a ridicat un gard controversat la graniţa cu Croaţia, iar Suedia a reintrodus controalele la frontiere.
Iulian Tudor
12 nov. 2015, 07:29
Iohannis, la summitul din Malta consacrat crizei refugiaţilor. Între timp, Suedia impune controale la graniţă

La summitul din Malta, la care iau parte 50 de lideri europeni şi africani, inclusiv Klaus Iohannis, ţările UE vor încerca să ofere bani Africii, în schimbul stăvilirii fluxului de refugiaţi. Mai exact, Bruxelles-ul va crea un fond de asistenţă pentru Africa în valoare de 1,8 miliarde de euro.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, întâlnire cu lideri europeni şi africani la summitul din Malta. VIDEO

Banii urmează să fie folosiţi pentru a reduce problemele economice şi de securitate din regiune care fac milioane de oameni să plece în Occident. Liderii europeni speră, de asemenea, să convingă statele africane să primească înapoi refugiaţii ajunşi în UE.

Între timp, tot mai multe ţări europene ridică obstacole în calea imigranţilor. Suedia a anunţat că va restabili provizoriu controalele la frontierele sale. Aproape 200.000 de imigranţi vor ajunge anul acesta în Suedia. Acesta este un record în UE, în raport cu populaţia ţării. La rândul său, Slovenia a început să construiască un gard din sârmă ghimpată la graniţa cu Croaţia, pentru a limita numărul de refugiaţi.

„Un flux atât de mare poate pune în pericol situaţia securităţii în Slovenia şi, ca premier, nu pot permită o astfel de catastrofă umanitară pe teritoriul nostru„, a declarat Miro Cerar, premierul Sloveniei.

Decizia a provocat, însă, tensiuni. Guvernul de la Zagreb susţine că o parte din gardul de sârmă ghimpată este pe teritoriul său şi cere demolarea sa. Acuzaţia a fost respinsă de Ljubljana.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Femeia pe care Mitică Dragomir a iubit-o foarte mult: „Avea 4 clase, dar era de o istețime rară. O divinizam!”. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în România. Obligație privind curățenia în propriul apartament. Pot intra peste tine în casă dacă ignori complet
Playtech.ro
Bananele nu se mai înnegresc: obiectul din bucătărie care le menține proaspete două săptămâni
Adevarul
Misterul siluetei portocalii din noaptea morții lui Jeffrey Epstein. Înregistrarea video care contrazice declarațiile oficiale
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Sociologul Gelu Duminică îl sancționează sever pe Daniel Pancu: ”Prostia este infinită”
MediaFlux
Noi dezvăluiri șocante din Marea Britanie: Epstein a dus o tânără fotomodel din România la o cină privată la Palatul Buckingham pentru fostul prinț Andrew
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil