Criza refugiaţilor: Ungaria acuză Uniunea Europeană de IPOCRIZIE

Ungaria a acuzat vineri Uniunea Europeană de "ipocrizie" după începerea construcției în mai multe țări din UE a unor garduri la frontiere pentru controlul afluxului de migranți și refugiați, în condițiile în care Budapesta a fost aspru criticată pentru aceeași măsură. 
Romania TV
13 nov. 2015, 18:24
Criza refugiaţilor: Ungaria acuză Uniunea Europeană de IPOCRIZIE

‘Nu amuză pe nimeni să construiască un gard la frontieră. Nu am făcut acest lucru pentru plăcerea noastră. Dar a trebuit să ne apărăm pentru că nu a existat nicio soluție europeană comună”, a declarat ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, vineri, la Praga.

Szijjarto s-a pronunțat în cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul unei reuniuni a miniștrilor de externe din grupul V4 (Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia) și din alte câteva țări europene.

Slovenia a început miercuri să ridice un gard de sârmă ghimpată la granița cu Croația, în timp ce Austria a anunțat vineri că va ridica un gard cu o lungime de 3,7 kilometri la frontiera sa cu Slovenia.

Citeşte şi Bulgaria, acuzată de ABUZURI faţă de REFUGIAŢI

‘Am fost văzuți ca niște fasciști și dictatori, drept cineva ale cărui valori nu erau conforme cu cele ale UE’, a insistat șeful diplomației ungare. ‘Și acum mă uit la țările vecine. Ce fac ele? Ridică ‘obstacole tehnice’ la frontiere. Însă ce înseamnă asta, obstacole tehnice? Înseamnă garduri și sârmă ghimpată’, a mai spus el.

‘Este doar ipocrizie’, a spus Szijjarto, adăugând că ‘Ungaria este până în prezent singura țară care a putut să oprească cu succes acest aflux’.

Declarațiile sale l-au înfuriat însă pe vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, care, în prezența jurnaliștilor, l-a întrebat pe ministrul ungar dacă ‘este un succes că nimeni nu mai merge în Ungaria?’. ‘Definiția mea de succes este să reușim să rezolvăm această problemă. Și pentru a rezolva această problemă, noi trebuie să lucrăm împreună ca europeni’, a mai spus Timmermans.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Doi români și-au pierdut viața în Tenerife! Au murit după ce au fost luați de un val uriaș care a lovit cu forță o piscină
Fanatik.ro
Biroul Electoral Municipal a dispus eliminarea unei postări pro-Ciucu de pe contul lui Ilie Bolojan, chiar în ziua alegerilor. Mesajul a rămas ore întregi pe Facebook
Capital.ro
Se dă verdict pentru Călin Georgescu privind propagandă legionară. Când vor lua judecătorii decizia privind traseul dosarului
Playtech.ro
Ce artificii sunt interzise de Revelion: ce înseamnă T1 şi P1, nu mai au voie nici adulţii să le folosească
Adevarul
Cum s-a transformat visul britanic al lui Ellen DeGeneres într-un coșmar: vedeta renunță la ferma pentru care a părăsit Hollywood
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Se închid școlile! Anunțul vine în urma răspândirii unei epidemii de gripă în Marea Britanie
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Sumele vin mai devreme în decembrie: Cetățenii primesc banii înainte de Sărbătorile de iarnă, confirmă ANPIS
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice