Ministrul de Externe ungar îl acuză pe cancelarul austriac că face declaraţii mincinoase

Cancelarul austriac Werner Faymann continuă să facă declarații false la adresa Ungariei privind refugiații, a afirmat luni ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, referitor la un interviu acordat recent de oficialul austriac cotidianului Oesterreich, potrivit MTI.
Romania TV
23 nov. 2015, 15:47
Ministrul de Externe ungar îl acuză pe cancelarul austriac că face declaraţii mincinoase

În interviul acordat săptămâna trecută, Werner Faymann a spus că pe 4 septembrie Ungaria a trimis spre Austria mii de migranți și a sugerat că Austria și Germania nu au altă soluție decât să îi găzduiască pe refugiați, pentru a preveni un dezastru umanitar.

Peter Szijjarto a accentuat că ‘doar pentru că este repetată, o minciună nu va deveni adevăr’. ‘Pe 4 septembrie, Ungaria nu a trimis mii de imigranți în Austria; nu a trimis nici măcar o singură persoană’, a menționat șeful diplomației ungare.

‘Ungaria a oferit adăpost migranților în centrele sale de primire, dar un număr semnificativ de migranți au devenit tot mai agresivi și au refuzat să coopereze cu autoritățile. Atunci, la invitația Germaniei, ei s-au îndreptat spre vest. Cancelarul Austriei ar trebui să reanalizeze situația, în spiritul adevărului’, a adăugat ministrul de externe ungar.

De la începutul anului până la închiderea frontierelor sale pentru refug

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Moștenirea unei case intră sau nu la bunuri comune: ce spune legislaţia din România
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase