Jihadiştii se droghează înainte de atentate. O substanţa halucinogenă îi face puternici şi curajoşi

Profesorul australian Nicolas Rasmusen, de la Universitatea din New South Wales, a analizat comportamentul luptătorilor din cadrul grupării teroriste, cunoscute sub numele de Statul Islamic. Specialistul a ajuns la concluzia că aceştia folosesc un drog special, denumit Captagon, pentru a avea o rezistenţă fizică sporită.
Romania TV
30 nov. 2015, 08:06
Jihadiştii se droghează înainte de atentate. O substanţa halucinogenă îi face puternici şi curajoşi

Substanţa halucinogenă nu se activează instantaneu în organismul uman, efectele acesteia declanşându-se de-abia  în momentul în care moleculele de teofilină şi amfetamină încep să se dezbine, potrivit descopera.ro

Teofilina are o structură similară cafeinei, amplificând activitatea sistemului respirator, motiv pentru care este folosită în tratarea persoanelor suferind de astm. Pe de altă parte, rolul amfetaminei în drogul Captagon este cel de a accelera producerea de adrenalină la nivelul corpului uman. Astfel, ingerarea moleculelor de amfetamină produce senzaţia de plăcere şi reduce nevoia de a dormi şi a mânca.

Captagonul, cunoscut sub denumirea ştiinţifică de fenetilină, face parte din categoria amfetaminelor inferioare. În anii ’60, substanţa a fost folosită în SUA pentru tratarea copiilor cu deficit de atenţie. Rezultatele tratamentelor au fost mai mult decât încurajatoare, deoarece nu existau efecte adverse, precum în cazul celorlalte tratamente, scrie voceatransilvaniei.ro

Deşi a fost utilizat  cu precădere în medicina americană, Captagonul a ajuns să fie consumat, în mod abuziv, în ţările din Orientul Mijlociu. Au apărut, astfel, persoane dependente, având simptome precum: creşterea accelerată a presiunii arteriale, un ritm crescut de activitate a inimii şi o stare generală de hiperactivitate.

Toate aceste efecte sunt similare cu cele ale cafeinei. Precum în cazul acesteia, amfetamina nu dăunează organismului, decât dacă este consumată în cantităţi mari.

Unul dintre efectele pe care le produce Captagonul este de a inhiba senzaţia de durere. În acest sens, mass-media a vehiculat informaţia conform căreia luptătorii ISIS folosesc această substanţă pentru a-şi spori activitatea fizică.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Asta este, de fapt, marea greșeală pe care a comis-o Kader Keita! Titi Aur a dat verdictul: „Nu ai voie!”
Capital.ro
Vechimea pentru pensie. Crește contribuția la sistemul de pensii după 1 iulie. Cât achiți pentru un an
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Mitică Dragomir și Florin Tănase, dialog neverosimil: ”Bîrligea are niște speriați în spate!”. Gigi Becali a reacționat imediat
MediaFlux
Daciana Sârbu îi face plângere penală ministrei Oana Țoiu. Ce s-a întâmplat cu Irina, fata lui Victor Ponta, după ce i-a fost refuzată îmbarcarea într-un avion spre România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj