Inflaţia rămâne negativă în noiembrie, dar a urcat uşor faţă de luna precedentă

Inflația anuală s-a menținut în teritoriu negativ în noiembrie, la minus 1,1%, în urcare de la minus 1,6% în octombrie, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS).
Romania TV
11 dec. 2015, 10:31
Inflaţia rămâne negativă în noiembrie, dar a urcat uşor faţă de luna precedentă

„Prețurile de consum în luna noiembrie 2015 comparativ cu luna noiembrie 2014 au fost mai mici cu 1,1%, măsurate prin IPC (indicele prețurilor de consum — n.r.) și cu 0,9%, măsurate prin IAPC (indicele armonizat al prețurilor de consum — n. r.)”, precizează INS.

În luna noiembrie 2015, ponderea mărfurilor și serviciilor care au înregistrat o scădere a prețurilor, comparativ cu noiembrie 2014, este de 37,5% iar cele care au avut creșteri cuprinse în intervalul 0 — 2,5% dețin o pondere de 33,9%. Mărfurile și serviciile ale căror prețuri au crescut cu mai mult de 2,5% dețin o pondere de 28,6%.

Media prețurilor de consum în ultimele 12 luni (decembrie 2014 — noiembrie 2015) față de precedentele 12 luni (decembrie 2013 — noiembrie 2014), calculată pe baza IPC, a scăzut cu 0,4%. Determinată pe baza IAPC, scăderea este de 0,3%.

Banca Națională a României (BNR) a revizuit în scădere cu 0,4 puncte procentuale prognoza de inflație pentru acest an, la minus 0,7%, iar pentru 2016 prognoza a fost revizuită în creștere cu 0,4 puncte procentuale, la 1,1%, a anunțat, la începutul lunii noiembrie, guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, în cadrul conferinței de prezentare a Raportului trimestrial asupra inflației.

Guvernatorul BNR a menționat că intrarea inflației în teritoriu negativ a fost cauzată de reducerea TVA la alimente la 9% în vara acestui an. „Fără reducerea TVA, nu se intra în teritoriu negativ în mod categoric. Avem și un intervalul mare de incertitudine care ne creează dificultăți în a lua deciziile cele mai corecte pentru viitor, atât pe plan intern și multe pe plan extern”, a mai spus Isărescu.

Potrivit Raportului, în cazul în care nu s-ar fi redus TVA la alimente, inflația ar fi fost de 2,1% în 2015 și de 2,7% la finalul anului 2016.

Ținta de inflație a BNR pentru următorii ani este de 2,5% plus/minus un punct procentual.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Fanii lui CFR au vandalizat Cluj Arena! Imagini șocante cu dezastrul lăsat după derby
Capital.ro
Pensia pe card și prin Poștă în aprilie 2026. Ziua în care se plătesc pensiile. CNPP ar putea trimite banii mai devreme
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Mai mulți bani pentru 2,8 milioane de pensionari şi 300.000 de copii. Ministrul Muncii anunță ajutoarele cuprinse în buget
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj