Antonescu: Vom încerca să facem noul Guvern

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, vineri, că mandatul USL la consultările cu şeful statului, Traian Băsescu, vizează asumarea răspunderii pentru construirea noului Guvern. El speră că preşedintele Traian Băsescu este conectat la realitate şi nu-l va propune pe Mihai Răzvan Ungureanu pentru funcţia de premier a doua oară.
Romania TV
27 apr. 2012, 14:38
Antonescu: Vom încerca să facem noul Guvern

Crin Antonescu a precizat că USL are 227 de parlamentari, fiind grupul politic cel mai mare din Parlament, dar a admis că cei 227 de membri nu sunt suficienţi pentru învestirea noului Guvern.

„Mandatul nostru e clar: USL consideră că este obligaţa ei să-şi asume răspunderea de a încerca să facă un Guvern”, a spus Antonescu.

Mai mult, Antonescu a spus că rezultatul votului de vineri, respectiv 235, cu care a fost demis Guvernul Ungureanu, nu poate fi extrapolat automat la învestirea viitorului Guvern.

„De la 227 pornind e mai uşor să încerci să contruieşti o majoritate şi asta va fi probabil misiunea premierului desemnat dacă el va aparţine grupului nostru”, a spus Antonescu.

El a adăugat că la consultări preşedintele Traian Băsescu trebuie să distingă dacă există o majoritate sau cine are şansa mai mare de a obţine o majoriate şi să încredinţeze mandatul de a alcătui Guvernul unei persoane care aparţine unei formaţiuni sau alianţe politice.

„După aceea, persoana respectivă vine cu un program, cu o echipă. Acela e momentul în care discutăm de membri ai Cabinetului”, a mai spus Antonescu, întrebat dacă poate preciza numele unor viitori miniştri.

Preşedintele Traian Băsescu a trimis partidelor invitaţii la consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru, discuţiile fiind programate să înceapă la ora 17.00.

„Sper că domnul Traian Băsescu este conectat la realitate şi că nu-l va propune a doua oară pe Mihai Răzvan Ungureanu. Nu ne aflăm în situaţia politică din toamna anului 2009 şi nu ne aflăm la o lună şi jumătate de alegerile prezidenţiale, pentru că dacă nu am fi fost atunci în această situaţie s-ar fi pornit procedura de suspendare a lui Traian Băsescu”, a spus Antonescu.

El a precizat că nu crede că Băsescu va repeta gestul de atunci, când l-a propus pe Emil Boc pentru a doua oară pentru funcţia de premier.

„Eu cred că acum nu va repeta acest gest dar, sigur, rămâne de văzut. Nu aş dori să fac pronosticuri asupra atitudinii domniei sale”, a spus Antonescu.

Guvernul Ungureanu a căzut în urma adoptării moţiunii de cenzură, în Parlament fiind exprimate 235 de voturi „pentru”, 9 „împotrivă”, iar patru voturi fiind anulate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Câtă vreme poate rămâne în funcție Guvernul Bolojan și de ce România riscă luni întregi de blocaj politic
Capital.ro
Ce urmărește Gheorghe Dincă în penitenciar. Solicitarea care ajunge la Judecătoria Craiova
Playtech.ro
Produsele care s-au scumpit cel mai mult în 2026, unele au preţuri cu 50% mai mari. INS anunță inflație de peste 10%
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
'N-a avut voie să antreneze în România!' Cristi Chivu, umilit la negocieri: 'Mi-a spus mie Mircea Lucescu'
MediaFlux
O nouă scădere a monedei Euro. Curs valutar BNR de miercuri, 13 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi