Autocar plin cu pasageri, ajuns în ŞANŢ la Constanţa în timp ce traversa o porţiune de şosea cu apă

Un autocar cu 15 călători, care făcea curse regulate în judeţul Constanţa, a ajuns, joi dimineaţă, într-un şanţ de pe marginea unui drum judeţean, după ce a traversat o porţiune de şosea care era inundată, fără a exista persoane rănite,
Romania TV
07 ian. 2016, 08:39
Autocar plin cu pasageri, ajuns în ŞANŢ la Constanţa în timp ce traversa o porţiune de şosea cu apă

Un autocar de linie care se deplasa dinspre Mihai Viteazu spre Constanța a fost luat de o viitură care a afectat drumul județean 226. Autocarul a ieșit de pe partea carosabilă și s-a oprit cu roțile din față într-o derea plină cu apă, între localitățile Nuntași și Istria.

Apelul la 112 s-a înregistrat la ora 5.38, iar la fața locului s-au deplasat 26 de pompieri cu 3 autospeciale de intervenție, descarcerarea grea, o barcă, o autospeciala transport personal și victime multiple, precum și 2 ambulanțe SMURD, pentru evaluarea situației sub coordonarea inspectorului șef.

În autocar se aflau 15 pasageri, care, după producerea incidentului, au rușit să iasă singure din vehicul, neavând nevoie de îngrijiri medicale de specialitate.

La fața locului a rămas o autospecială ISU Dobrogea care, împreună cu reprezentanții autorităților locale și ai drumurilor județene, intervin pentru repunerea autocarului pe partea carosabilă.

Reprezentanţii Serviciului Rutier Constanţa spun că nu au fost solicitaţi să intervină la accident, dar, din primele informaţii, reiese că acesta s-a produs după ce autocarul a traversat o porţiune de şosea cu apă, iar în urma acvaplanării şoferul a pierdut contrulul volanului, maşina oprindu-se cu roţile din faţă într-un şanţ de pe marginea drumului, plin cu apă.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Cât costă mașina rară găsită în garajul companiei Nordis. Doar cinci exemplare mai sunt înregistrate în România
Capital.ro
De unde vin banii lui Călin Georgescu. ANAF a luat la control toată finanțarea: Am terminat și sesizat
Playtech.ro
Cât câștigă pe oră o româncă care face curățenie în Italia și ce contracte se oferă pentru munca în case private
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
BREAKING | Toto Dumitrescu a fost prins de Poliția Română! Ce urmează acum
iamsport.ro
EXCLUSIV | Uluitor! Ce sumă uriașă de bani încasează Fabrizio Romano anual din colaborarea cu o cunoscută publicație de sport. Fotbaliștii din SuperLiga visează la un asemenea salariu
MediaFlux
ANAF a început controalele! Nimeni nu mai scapă de Fisc. Președintele ANAF spune că a fost depășit planul de colectare cu un miliard în iulie
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor