Victor Negrescu, câştigător al premiului „Europarlamentarul anului”, cel mai activ eurodeputat PSD

Vicepreședintele PSD Victor Negrescu are la activ 11 rapoarte, din care 7 în calitate de raportor al grupului socialist, aproximativ 500 de luări de cuvânt în plen, peste 110 interpelări adresate Comisiei Europene, potrivit datelor publice consemnate într-un raport de activitate publicat recent, singura astfel de sinteză prezentată de un ales european.
Romania TV
11 ian. 2016, 19:36
Victor Negrescu, câştigător al premiului

Cu 14 propuneri de rezoluție, 4 declarații scrise, 32 de rapoarte amendate, întâlniri cu 6 comisari europeni și peste 35 de evenimente organizate la Bruxelles, Negrescu este cel mai activ eurodeputat social-democrat român din actuala legislatură.

Citeşte şi: Negrescu: Pentru a veni în sprijinul consumatorilor, trebuie să construim o Uniune Energetică, nu doar o piaţă comună

În primăvara anului 2015, Victor Negrescu a câștigat premiul „Europarlamentarul Anului” la categoria Agenda Digitală – devenind astfel singurul social-democrat care a câștigat vreodată această distincție acordata la Bruxelles.

Raportul arată că Victor Negrescu a reușit să atragă 6,3 milioane euro pentru România: 4 milioane euro pentru industria și cercetarea românească; 1,3 milioane de euro pentru dezvoltarea sectorului IT din România; 1 milion de euro prin proiectul pilot inițiat pentru creșterea accesului la servicii de Sănătate în mediul rural, aflat deja în curs de implementare.

Totodată, europarlamentarul este cel care a lansat portalul www.granturieuropene.ro, pentru facilitarea accesării a peste 35 de miliarde de euro de către români.

Numele proaspătului vicepreşedinte PSD se leagă și de o campanie vizibilă în vara anului trecut: „România cere Schengen” – care s-a materializat prin depunerea în Parlamentul European a unei petiții semnate de peste 40.000 de români ce solicită decidenților UE recunoașterea dreptului României de a adera la Spațiul Schengen.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai