Cristian Paţurcă, simbol al Pieței Universităţii, a fost comemorat sâmbătă

Cristian Pațurcă, simbol al Pieței Universității, a fost comemorat sâmbătă, la Cimitirul Bellu și în Piața Universității, unde membri ai Asociației "21 Decembrie 1989" și prieteni au depus flori și au aprins lumânări în amintirea sa.
Romania TV
16 ian. 2016, 18:11
Cristian Paţurcă, simbol al Pieței Universităţii, a fost comemorat sâmbătă

Președintele Asociației „21 Decembrie 1989”, Teodor Mărieș, a anunțat că la sediul organizației are loc sâmbătă seara un concert susținut de trupa și prietenii alături de care Pațurcă a cântat, în urmă cu aproape 26 de ani, în Piața Universității.

„Pentru noi, pentru Asociația 21 Decembrie, pentru cei care au fost în Piața Universității, pentru toți golanii și pentru românii care cu adevărat au perceput lupta anticomunistă din Piața Universității la adevărate cote și la adevărata luptă pentru democrație, Cristi Pațurcă a fost, am putea spune, vârf de lance alături de Vali Sterian nu doar prin ‘Imnul golanilor’, ci prin toate melodiile Pieței Universității”, a declarat Mărieș.

El a spus că Pațurcă a deschis calea către mulțimi. „Cristi Pațurcă a fost omul care a deschis calea către mulțimi foarte mulți ani, începând cu balconul Pieței Universității și terminând cu unele campanii electorale, el urca primul, deschidea sufletele, după care veneau ei. Din păcate, acei ei, marea majoritate, l-au uitat. Nu l-au ajutat și practic Cristi a avut, mai ales în anii grei de boală, mult de suferit și din cauza faptului că cei pe care i-a ajutat cu adevărat nu i-au fost alături”, a adăugat președintele Asociației „21 Decembrie 1989”.

Interpretul de muzică folk Cristian Pațurcă, autorul „Imnului golanilor”, melodia simbol a Pieței Universității s-a născut la 10 septembrie 1964 în București și a murit la 18 ianuarie 2011.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Imaginea cu care Cristiano Ronaldo a înnebunit internetul! A devenit virală la scurt timp după publicare și a adunat milioane de aprecieri
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Cel mai căutat job în România în 2025. Salariul depășește 12.000 de lei. Nu este vorba despre IT
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet