Poţi păstra un secret? Cum te afectează informaţiile confidenţiale ale altor persoane

Oamenii au tendinţa să spună că sunt buni la păstrarea unui secret, dar motivul din spatele acestei afirmaţii se află în curiozitatea de a afla ce ascunde cealaltă persoană. Cel mai probabil, în două zile şi altcineva va afla despre relaţia intimă dintre doi colegi de birou sau cine a vărsat cafeaua pe parchet.
Romania TV
02 mai 2012, 10:17
Poţi păstra un secret? Cum te afectează informaţiile confidenţiale ale altor persoane

Conform unui studiu efectuat de Universitatea Tufts, cei care păstrează un secret au motive întemeiate să-l divulge.

Cercetătorii au constatat că există o relaţie între povara emoţională a ţinerii un secret şi treburile zilnice pe care cineva le are de făcut, informează Daily Mail.

„Povara emoţională este asociată cu oboseala fizică şi aceasta se activează atunci când păstrezi o informaţie secretă pe care ai primit-o”, au spus oamenii de ştiinţă.

În cadrul studiului, participanţii au fost împărţiţi în două grupe: unora li s-a cerut să-şi amintească un secret foarte important iar celorlalţi o informaţie pe care trebuie să o păstreze, dar care nu este vitală. Ambelor grupuri li s-a cerut apoi să estimeze cât de înalt este un deal sau cât de mare pare o anumită distanţă.

Cei care păstrau un secret esenţial au avut răspunsuri în care exagerau înălţimea dealului sau distanţa pe care o aveau de parcurs. De asemenea, celor din acest grup li s-a părut un efort plimbarea câinelui sau căratul cumpărăturilor pe scări. În contrast, cei cu secrete mai mici au estimat dealul ca fiind mult mai mic, iar distanţa una uşor de parcurs.

Concluzia studiului a fost că păstrarea unui secret îngreunează treburile zilnice ale fiecăruia. „Cu cât mai împovărător este secretul şi cu cât mai devotat eşti lui, percepţia şi acţiunile sunt influenţate. Deci, secretele îngreunează vieţile oamenilor”, au explicat cercetătorii.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ultimele lovituri de milioane de euro pe care le-a dat Pescobar. „Vagoane de caracatiță”. Exclusiv
Capital.ro
Bani înainte de Paște pentru pensionari. Vor primi între 600 și 1.000 de lei. Florin Manole: Sunt 2,8 milioane de pensionari vizați
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
ANM a reactualizat prognoza meteo pentru luna aprilie. Unde lovesc ploile de Paște
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj