Cel mai vârstnic bărbat din lume a murit în Japonia la vârsta de 112 ani

Cel mai vârstnic bărbat din lume (potrivit datelor oficiale) a murit marți în Japonia, la vârsta de 112 ani.
Romania TV
19 ian. 2016, 12:48
Cel mai vârstnic bărbat din lume a murit în Japonia la vârsta de 112 ani

Yasutaro Koide fusese internat într-un spital din orașul Nagoya (centrul Japoniei) cu diagnosticul de insuficiență cardiacă cronică, a relatat agenția de presă Kyodo.

Koide, al cărui record de longevitate fusese recunoscut de Cartea Recordurilor, s-a născut în 1903 și a fost croitor în orașul Tsuruga, din vestul Japoniei.

Anul trecut, numărul de centenari a depășit pentru prima dată 60.000 în Japonia, una dintre țările cunoscute pentru longevitatea populației. Potrivit Cărții Recordurilor, cea mai vârstnică persoană din lume este Susannah Jones, o femeie de 116 de ani, din New York.