Ponta a cerut SPP-ului să-i pună la dispoziţie maşină hibrid

Premierul desemnat Victor Ponta a declarat miercuri că nu va renunţa, după instalarea la Palatul Victoria, la maşina hibrid şi că a discutat deja despre acest lucru cu cei de la SPP.
Romania TV
02 mai 2012, 16:27
Ponta a cerut SPP-ului să-i pună la dispoziţie maşină hibrid

Am solicitat celor de la SPP. E vorba aici de un mesaj. N-aş vrea să merg cu una dintre maşinile consacrate, cunoscute, de altfel frumoase. Îmi doresc să existe o maşină de acelaşi tip funcţional, hibrid, care să polueze cât mai puţin. Sper să rezolve această solicitare a mea. Aştept votului Parlamentului şi sper ca de marţi să merg tot cu o maşină hibrid”, a declarat Victor Ponta.

Liderul PSD a explicat că nu a glumit când a spus că instituţiile publice vor fi obligate să achiziţioneze doar acest tip de maşină.

„Am vorbit foarte serios. Va exista o decizie a Guvernului prin care nicio instituţie publică nu va putea achiziţiona decât maşini care protejează mediul. E un lucru care se întâmplă deja în ţările civilizate. La noi… câţi mai mulţi cilindri, câţi mai mulţi cai putere şi nu putem să respirăm în oraşe”,  a arătat Ponta.

El a precizat că a discutat deja în acest sens cu primarul general al Bucureştiului, Sorin Oprecu, şi va fi încheiat un program comun Guvern-Primărie. „Instituţiile publice poluează foarte mult Capitala”, a conchis Ponta.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
Dezvăluiri șocante! Pilotul profesionist este acuzat că a violat o asistentă care avea grijă de Michael Schumacher chiar în casa germanului!
Capital.ro
2.000 euro lunar pentru pensionari. Lucrezi din nou și achiți zero impozit. Decizie în țara cu aproape 1 milion de români
Playtech.ro
Ce pot face rezerviștii care nu se pot prezenta la mobilizare. Situațiile în care pot fi scutiți legal și evita amenda
Adevarul
Schimbare pe străzile din Iran: tot mai multe femei renunță la hijabul obligatoriu, în ciuda riscurilor. De la ce a pornit mișcarea națională
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
A murit Andrei Bacalu! Jurnalistul TVR a transmis primii pași pe Lună făcuți de Neil Armstrong în premieră la televizor
Cancan.ro
Băiatul lui Sile Cămătaru, arestat! Vasile Daniel Balint a fost filmat în timp ce era agresiv cu familia sa
iamsport.ro
Surpriză! L-a numit ”cel mai bun număr 9” din istoria României: ”Stâng, drept, viteză, forță, lovitură de cap, complet!”
MediaFlux
Salarii mai mari cu 50%. Bugetarii din România care vor fi premiați de stat
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025