Georgescu: Sunt sigur că vom găsi soluţii pentru reîntregirea salariilor şi pentru pensionari

Florin Georgescu, ministrul nominalizat pentru Finanţele Publice, a declarat, miercuri, după prima şedinţă informală a Cabinetului Ponta, că este sigur că Executivul va găsi soluţii pentru reîntregirea salariilor personalului bugetar şi pentru plăţile restante către pensionari.
Romania TV
02 mai 2012, 18:45
Georgescu: Sunt sigur că vom găsi soluţii pentru reîntregirea salariilor şi pentru pensionari

„Sunt sigur că vom găsi soluţiile necesare pentru satisfacerea promisiunilor referitoare la reîntregirea salariilor personalului bugetar, pentru plăţile către pensionari, cele cuvenite, cu respectarea strictă a ţintei de deficit bugetar, aşa cum va fi ea negociată şi convenită cu reprezentanţii FMI, pentru anul 2012”, a declarat Florin Georgescu, la finalul întâlnirii de la sediul USL cu miniştrii desemnaţi de Victor Ponta.

Georgescu a spus că, pentru 2012, România se situează sub 3% din PIB deficit bugetar, ceea ce este un angajament mai vechi, pentru încadrarea unui grafic de diminuare a deficitului, mult mai mare anii anteriori.

„Deficitul va fi de sub 3% în acest an, cu toate aceste cheltuieli care vor fi făcute pentru reparaţii materiale către cetăţeni”, a continuat el.

Florin Georgescu a mai spus, referitor la afirmaţiile potrivit cărora există foarte mulţi bani şi în lei şi în valută în trezoreria ţării, care ar putea fi folosiţi pentru rezolvarea altor cerinţe ale societăţii, că este vorba de contul Trezoreriei, care reprezintă disponbilităţile statului.

„Noi ştiam, din poziţia pe care o mai deţin câteva zile la Banca Naţională, câţi bani are Trezoreria, în fiecare zi, în lei şi valută”, a menţionat ministrul desemnat de Finanţe.

El a adăugat că, atunci când s-a făcut menţiunea că sunt 5 miliarde de lei, erau impozitele şi taxele, dar după aceea, a doua, a treia, zi, scad aceste sume, pentru că se fac cheltuieli pentru instituţiile publice, centrale şi locale, pentru plata pensiilor.

„A face o fotografie la un anumit moment este incorect, fără să vezi dinamica lucrurilor”, a spus acesta, arătând că în România deficitul este prezent în fiecare lună, iar statul cheltuieşte mai mult decât încasează, în fiecare lună.

Despre rezervele în valută, Georgescu a menţionat că acestea trebuie păstrate ca „tampon”, prin înţelegerea cu organismele internaţionale, pentru finanţarea acestor deficite lunare care se înregistrează în România.

„Acest buffer, această cămară valutară trebuie folosită pentru finanţarea deficitului bugetar”, a spus Georgescu, explicând că nu este vorba despre bani aflaţi la dispoziţia Guvernului, ci bani „angajaţi”, pentru a asigura o anumită linişte şi un anumit confort pentru evitarea speculaţiilor asupra costurilor de împrumut.

„Nu suntem foarte bogaţi, nu avem nişte bani pe care cineva să îi împartă într-o anumită zi, pentru că, dacă ar fi fost aşa, ar fi fost împărţiţi până acum. Trebuie să fim decenţi, prudenţi, riguroşi, să fim disciplinaţi”, a mai declarat Florin Georgescu.

Ministrul desemnat pentru Finanţe a mai declarat că, dacă România nu ar avea aceste acorduri internaţionale, „am face cum vrem noi, cum s-a făcut într-o anumită perioadă”, dar, cu aceste obligaţii şi într-o relaţie de împrumut, trebuie respectate toate angajamentele asumate.

Premierul demis Mihai Răzvan Ungureanu a declarat miercuri că situaţia economică actuală permite revenirea salariilor bugetarilor la nivelul de dinaintea aplicării măsurilor de austeritate.

El a ţinut să menţioneze că rezerva de 5 miliarde de euro de care dispun în prezent autorităţile „nu a apărut peste noapte”.

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cele cinci produse pe care Lidl le bagă la promoție în weekendul 21-22 iunie. Au reduceri uriașe și românii abia le așteaptă. Retailerul le aduce în magazinele din toată țara
Capital.ro
Taxa obligatorie pentru șoferi. NU pot scoate mașina din parcare. Obligatoriu 2.700 de lei
Playtech.ro
Bibeloul vechi din casele românilor care valorează acum sute de lei. Bunicii încă îl păstrează cu grijă
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Rusia și-a schimbat din mers strategia pentru a pune mâna pe România. „Rețeta nu e complicată, dar e pusă ingenios în practică”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Cât o să ne coste faptul că folosim mașina de spălat de la 1 iulie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Război Israel - Iran. Israelul a detectat noi rachete lansate dinspre Iran/ Israel a lovit reactorul iranian de la Arak
Cancan.ro
Localitatea din România în care NICIUN elev nu a luat Bacalaureatul anul acesta. Câți elevi s-au prezentat
Playsport.ro
Revolta unei românce care a pus pe picioare o mică afacere, acum 16 ani: „Nu sărăcia mă sperie, că săracă am mai fost!”
Capital.ro
Domnul Iliescu s-a stins din viață. Doliu și durere: Îi vom păstra vie amintirea și recunoștința
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Credite pentru locuință cu avans zero în România. Ce riscuri există și ce trebuie să știi înainte să te împrumuți
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații